Burzliwa historia meczów w Zielonej Górze. ROW zawsze przegrywał w Poznaniu

Tomasz Janiszewski

MRGARDEN GKM Grudziądz - Stal Gorzów

Dokładnie połowa spotkań tych zespołów, które odbyły się w Grudziądzu była rozgrywana w najwyższej klasie rozgrywkowej. GKM na cztery takie próby, pokonywał Stal na własnym torze za każdym razem, w tym przed rokiem. Po niezwykle udanym debiucie w Ekstralidze i przy tym obfitującym w znakomite pojedynki meczu, drużyna wzmocniona już Tomaszem Gollobem pokonała aktualnego wtedy mistrza kraju 50:40, a jeden z wyścigów z udziałem legendy polskiego speedwaya uznany został biegiem sezonu. Matej Zagar i Krzysztof Kasprzak do dziś mogą się głowić jak Gollob na ostatnich metrach potrafił odebrać im zwycięstwo.

Wcześniej w krajowej elicie obie ekipy rywalizowały ze sobą w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych. Mając w składzie Billy’ego Hamilla i Roberta Dadosa grudziądzanie pokonywali doświadczonych gości z Gorzowa, choć za każdym razem bronili się przed spadkiem z I Ligi. Dość niespodziewanie GKM wysoko triumfował przede wszystkim w 1996 roku, podczas gdy Stal walczyła o medale. Porażka dla Piotra Śwista i spółki była drugą najwyższą w całym sezonie.

Do starć między tymi zespołami dochodziło także w latach 2004-2007, ale już na drugim poziomie rozgrywek, w I lidze. Lepsze wyniki w tamtym okresie notowali gorzowianie, próbujący odbudować swoją pozycję na polskiej scenie żużlowej. W czterech meczach przy Hallera, Stal wygrała dwa razy, w tym bardzo wysoko w 2006 roku (66:24). Rok wcześniej triumfowała po zaciętym boju 46:43, a jej najlepszym zawodnikiem był Michał Rajkowski.

Wszystkie mecze w Grudziądzu:

Sezon Poziom rozgrywek Runda Wynik Najlepiej punktujący
2015 Ekstraliga zasadnicza 50:40 Artiom Łaguta 14+1 - Bartosz Zmarzlik 13+1
2007 I Liga zasadnicza 46:44 Christian Hefenbroeck 16+2 - Matej Ferjan 12
2006 I Liga zasadnicza 24:66 Tomasz Bajerski i Jacek Krzyżaniak po 5 - Niklas Klingberg i David Ruud po 13+2
2005 I Liga zasadnicza 43:46 Paweł Staszek 15 - Michał Rajkowski 10+1
2004 I Liga zasadnicza 53:37 Billy Hamill 15 - Michał Rajkowski 9+2
1999 I Liga zasadnicza 49:41 Robert Dados 15 - Tomasz Bajerski i Rafał Okoniewski po 9+1
1998 I Liga zasadnicza 47:43 Billy Hamill 14 - Tony Rickardsson 11+1
1996 I Liga zasadnicza 56:34 Robert Dados 14+1 - Piotr Świst 9