Nie tylko "Lewy" - najbardziej spektakularne występy Polaków w historii futbolu

Maciej Kmita

Jerzy Dudek vs AC Milan (3:3) - Liga Mistrzów 2004/2005 (25 maja 2005)

Kibice Liveproolu czekają na mistrzostwo Anglii już od ćwierćwiecza, ale oczekiwanie w 2005 roku osłodził im triumf drużyny Rafaela Beniteza w Lidze Mistrzów. Nie byłoby jednak tego sukcesu, gdyby nie Jerzy Dudek i jego popis w finałowym meczu z AC Milanem.

Do przerwy rozgrywanego w Stambule meczu liverpoolczycy przegrywali z Włochami aż 0:3, ale w II połowie odrobili straty i doprowadzili do dogrywki, w której Dudek popisał się nieprawdopodobną interwencją przy strzale Andrija Szewczenki. W serii rzutów karnych legendarny "Dudek Dance" wyprowadził z równowagi Serginho, Andreę Pirlo i wspomnianego Szewczenkę - pierwszy nie trafił w światło bramki, a strzały dwóch kolejnych Dudek obronił, zapewniając Liverpoolowi największy w XXI wieku sukces.

Gra Dudka przeciwko Milanowi w Stambule to bez wątpienia najlepszy bramkarski występ w finale Ligi Mistrzów w 23-letniej historii tych rozgrywek.