Byli o włos od wyeliminowania "Królewskich". Starcia polskich klubów z Realem

Kamil Czarzasty
Górnik Zarze w latach 1985-88 zdominował polską ekstraklasę. Zdjęcie z meczu z Legią, 12 kwietnia 1986/Fot. PAP/Stanisław Jakubowski

1988: Górnik Zabrze (II runda Pucharu Mistrzów): (0:1, 2:3)

Zespół z Zabrza trafił na drużynę z Hiszpanii w II rundzie Pucharu Mistrzów sezonu 1988/99. Real prowadził wówczas Leo Beenhakker, późniejszy trener reprezentacji Polski. W składzie "Królewskich" nie brakowało znakomitych zawodników, takich jak Emilio Butragueno, Bernd Schuster.

W pierwszym meczu Górnik, mimo znakomitych okazji Warzychy i Barana w pierwszej połowie, uległ 0:1 po golu Sancheza z rzutu karnego. Niezwykle emocjonujący był rewanż na Santiago Bernabeu. Zabrzanie po golach Jegora i Barana prowadzili 2:1. Taki wynik premiował 14-krotnych mistrzów Polski awansem do dalszej fazy. Niestety, w ostatnich 12 minutach bramki strzelili Butragueno i Sanchez.

I mecz: 26 października 1988, Górnik Zabrze – Real Madryt 0:1 (0:0)

0:1 - Sanchez (karny) 65'

Górnik: Józef Wandzik – Piotr Jegor, Marek Piotrowicz, Józef Dankowski, Jacek Gremboski – Jan Urban, Ryszard Komornicki, Joachim Klemenz, Piotr Rzepka, Robert Warzycha – Krzysztof Baran (85' Andrzej Orzeszek)

Real: Paco Buyo – Gutierrrez Esteban, Julio Llorente, Miguel Tendillo, Jesus Solana – Rafael Gordillo, Bernd Schuster, Manuel Sanchis, Martin Vazquez – Emilio Butrageno (85' Francisco Llorente)

Widzów: 60 tys.

II mecz: 10 listopada 1988, Real Madryt – Górnik Zabrze 3:2 (1:1)

1:0 Sanchez 27'