Woffinden jak Nielsen i Pedersen - wygrał jedną rundę Grand Prix i został mistrzem świata

Tai Woffinden w tym sezonie wygrał jedną rundę Grand Prix i został mistrzem świata. Takim samym wyczynem mogą się pochwalić Hans Nielsen i Nicki Pedersen.

Tylko cztery razy w historii cyklu Grand Prix zdarzało się, że zawodnik, który zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Świata zwyciężył w jednej rundzie w danym roku. Tak było w inauguracyjnej edycji elitarnego cyklu, w którym zwyciężył Hans Nielsen. Duńczyk w 1995 roku zdominował zmagania o medale mistrzostw świata. W sześciu rundach aż pięciokrotnie startował w finale, a czterokrotnie stawał na podium. Jedynie zwycięstwo w mistrzowskim sezonie Nielsen osiągnął w Vojens.

"Profesor z Oxfordu" w sześciu rundach zdobył 103 punkty. W pierwszych latach rozgrywania cyklu Grand Prix obowiązywała inna punktacja niż obecnie. Zwycięzca poszczególnej rundy otrzymywał 25 punktów. Drugi zawodnik kończył zmagania z 20 "oczkami". Z kolei trzeci zawodnik finału zgarniał 18 punktów. Każdy kolejne miejsce miało przypisaną liczbę punktów. Nielsen o 15 punktów wyprzedził Tony'ego Rickardssona.

Nicki Pedersen dwukrotnie został mistrzem świata wygrywając jedną rundę w sezonie

Osiem lat później mistrzem globu został Nicki Pedersen. "Power" wówczas dopiero wkraczał do światowej czołówki, a wywalczony przez niego złoty krążek IMŚ był jedną z największych niespodzianek sezonu 2003. Tytuł nie był jednak zdobyty przypadkiem, bowiem w dziewięciu rundach Pedersen aż sześciokrotnie stał na podium. Zwycięstwo odniósł tylko raz - w Grand Prix Wielkiej Brytanii, które rozegrano na Millennium Stadium w Cardiff.

Pedersen w dziewięciu rundach wywalczył 152 punkty i o osiem "oczek" wyprzedził Jason Crump. Mistrzowski tytuł Duńczyk zapewnił sobie dopiero w ostatnim turnieju, który rozegrany był w norweskim Hamar. Australijczyk zwyciężył wówczas w dwóch rundach i czterokrotnie stał na podium.

Wyczyn ten Pedersen powtórzył w 2008 roku, kiedy to po raz trzeci i do tej pory ostatni został Indywidualnym Mistrzem Świata. Sezon ten był absolutną dominacją reprezentanta Danii. W jedenastu rundach jakie wówczas rozegrano Duńczyk aż dziesięciokrotnie stał na podium. Zwyciężył jednak "tylko" raz, a miało to miejsce w Grand Prix Czech w Pradze.

Również w stolicy naszych południowych sąsiadów swoje jedyne zwycięstwo w mistrzowskim sezonie odniósł Tai Woffinden. 23-latek w dwunastu rozegranych rundach pięciokrotnie stał na podium. Warto dodać, że Brytyjczyk, dla którego był to dopiero drugi sezon w elitarnym cyklu, rundę Grand Prix wygrał tylko raz. W klasyfikacji generalnej "Woffy" zdobył 151 "oczek" i o 9 punktów wyprzedził Jarosława Hampela. - Nikt nie miał pojęcia przed sezonem, że dokona czegoś takiego. Oczywiście był świetnym zawodnikiem od kilku lat, ale do światowej czołówki ciągle mu brakowało, więc to ogromna niespodzianka, że wygrał w tym roku - powiedział o tegorocznym czempionie Hans Nielsen.

Tai Woffinden w tym roku zwyciężył w Grand Prix Czech

Rekordzistą pod względem zwycięstw w mistrzowskim sezonie jest Tony Rickardsson. Legendarny Szwed w 2005 roku zwyciężył w sześciu z dziewięciu rund. Warto dodać, że 8-krotnie stał na podium. Po cztery zwycięstwa odnosili Greg Hancock, Tomasz Gollob, Nicki Pedersen i Jason Crump. Bezprecedensowy jest za to wyczyn Mark Loram , który w 2000 roku został mistrzem świata nie wygrywając ani jednej rundy.

Jesteś kibicem "czarnego sportu"? Mamy dla Ciebie fanpage na Facebooku. Zapraszamy!