Żużel. Złoto Zmarzlika, brąz Janowskego, dramat Dudka. Klasyfikacja końcowa cyklu Grand Prix

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: Bartosz Zmarzlik
WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: Bartosz Zmarzlik

Bartosz Zmarzlik choć przed Grand Prix Polski w Toruniu był już pewny mistrzostwa świata, to nie zamierzał odpuszczać i na Motoarenie zajął drugie miejsce, dzięki czemu w klasyfikacji końcowej nad Leonem Madsenem ma aż 33 punkty.

Polak wygrał w tym roku trzy rundy, a w pozostałych w najgorszym przypadku kończył swój udział na półfinale. Równa i skuteczna jazda pozwoliła mu zbudować dużą przewagę nad rywalami.

Ze świetnym humorem z Torunia wracać będzie też Maciej Janowski, który przed ostatnią rundą GP był dopiero siódmy, a cykl kończy na trzecim miejscu. To dla niego pierwszy medal indywidualnych mistrzostw świata w karierze. Smakuje szczególnie, bo "Magic" w poprzednich latach aż cztery razy kończył cykl na czwartym miejscu. Co ciekawe, ma brąz choć nie wygrał w tym roku żadnej rundy, a w latach 2016-2021 wygrywał minimum jeden turniej.

W zupełnie innym nastroju może być Patryk Dudek. 30-latek przed zawodami w Toruniu był trzeci, a kończy cykl "pod kreską". Polak mimo takiego samego dorobku punktowego jak u Daniela Bewleya jest sklasyfikowany niżej, bo wygrał tylko jeden turniej, a Brytyjczyk dwa.

Dodajmy, że po roku jazdy w Grand Prix, z cyklem żegna się czwarty z Biało-Czerwonych Paweł Przedpełski, który sezon kończy na piętnastym miejscu i jest najniżej sklasyfikowanym stałym uczestnikiem.

Poza TOP6 rywalizację zakończył też m.in. Martin Vaculik, który wygrał rundę w Toruniu, a wcześniej też w Pradze. Słowak ze względu na kontuzję nie wziął jednak udziału w jednym z dziesięciu turniejów.

Oprócz pierwszej szóstki, dzięki Grand Prix Challenge pewni udziału w przyszłorocznym cyklu są także Kim Nilsson, Jack Holder i Max Fricke. Organizatorzy cyklu w najbliższym czasie powinni poinformować, komu przyznają sześć stałych dzikich kart.