Nocna sensacja w Montrealu. Lider rankingu pokonany!

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / John G. Mabanglo / Na zdjęciu: Jannik Sinner
PAP/EPA / John G. Mabanglo / Na zdjęciu: Jannik Sinner

Jannik Sinner nie obroni tytułu w rozgrywanym na kortach twardych turnieju ATP Masters 1000 w Montrealu. W sobotnią noc Włoch, lider światowego rankingu, w trzech setach przegrał z Andriejem Rublowem

.Po tym, jak w południe lokalnego czasu Jannik Sinner i Andriej Rublow wygrali zaległe mecze III rundy turnieju ATP Masters 1000 w Montrealu, w sesji nocnej ponownie wyszli na kort, by zmierzyć się w ćwierćfinale. Pojedynek zapowiadał się ciekawie i taki też był, a zakończył się sensacją. Włoch, lider światowego rankingu, przegrał 3:6, 6:1, 2:6.

Z powodu opadów deszczu mecz rozpoczął się z ponad godzinnym opóźnieniem. Szybciej do warunków dostosował się Rublow, który skuteczniej serwował, popełniał też o wiele mniej błędów, a w czwartym gemie wywalczył przełamanie, dzięki czemu wyszedł na prowadzenie 3:1, by wygrać pierwszego seta 6:3.

Przed drugą partią pojedynek na pół godziny został zatrzymany wobec kolejnych opadów. Nieoczekiwana i wymuszona przerwa pomogła Sinnerowi. Najwyżej rozstawiony i broniący tytułu Włoch wrócił na kort odmieniony i gładko zwyciężył w tej odsłonie, oddając oznaczonemu numerem piątym rywalowi raptem gema.

Sinner jednak nie poszedł za ciosem. Co więcej - w trzecim secie znów obniżył swój poziom i po tym, jak w drugim gemie przy break poincie wpakował bekhend w siatkę, został przełamany. 22-latek z San Candido nie ruszył w pogoń. Sprawiał wrażenie markotnego i często łapał się za lewe kolano. A podwójny błąd serwisowy, jaki popełnił przy meczbolu dla Rublowa, był najlepszym odzwierciedleniem jego postawy.

Pojedynek trwał godzinę i 47 minut. W tym czasie Rublow zaserwował cztery asy, dwukrotnie został przełamany, wykorzystał trzy z siedmiu break pointów, posłał 21 zagrań kończących i popełnił 13 niewymuszonych błędów. Z kolei Sinnerowi zapisano dziesięć asów, 25 uderzeń wygrywających oraz 16 pomyłek własnych.

Rublow szósty raz w karierze zmierzył się z tenisistą zajmującym pozycję lidera rankingu ATP i odniósł drugie zwycięstwo (w kwietniu 2022 roku w Belgradzie pokonał wówczas prowadzącego w klasyfikacji Novaka Djokovicia). W półfinale National Bank Open, w niedzielę, 26-latek z Moskwy zagra z lepszym z pary Matteo Arnaldi - Kei Nishikori.

National Bank Open, Montreal (Kanada) ATP Masters 1000, kort twardy, pula nagród 6,795,5 mln dolarów sobota, 10 sierpnia

ćwierćfinał gry pojedynczej: Andriej Rublow (5) - Jannik Sinner (Włochy, 1) 6:3, 1:6, 6:2