Było 0:2, zrobiło się 3:2. Kolejny zwrot akcji w ćwierćfinałach siatkarzy

PAP/EPA / Daniel Iringu / Ćwierćfinał igrzysk olimpijskich 2024: Francja - Niemcy

Faworyzowani Francuzi wrócili z dalekiej podróży w ćwierćfinale igrzysk olimpijskich Paryż 2024. Zwyciężyli 3:2, choć prowadzeni przez Michała Winiarskiego reprezentanci Niemiec prowadzili już dwoma setami.

W trzecim ćwierćfinale siatkarzy w igrzyskach olimpijskich 2024 doszło do drugiego europejskiego starcia. Po zwycięstwie 3:1 Polski ze Słowenią, nadszedł czas na pojedynek Francuzów z Niemcami. Faworytami byli bardziej utytułowani gospodarze, ale podopieczni Michała Winiarskiego nie zamierzali ułatwiać im drogi do strefy medalowej. Niemcy mieli duży apetyt na sprawienie niespodzianki.

Reprezentacja Niemiec pokazała moc w meczach grupowych. W nich zwyciężała z Japonią i Argentyną, a z USA przegrała dopiero w tie-breaku. Ruszyła w poniedziałek do natarcia w starciu z Francuzami i w wygranym 25:18 pierwszym secie urządziła pierwszy zimny prysznic przeciwnikom.

W drugim secie zanosiło się na zwrot akcji, ponieważ odjeżdżali dwukrotnie reprezentanci Francji. Kiedy zrobiło się 16:12 dla nich, wydawali się być na prostej drodze do zakończenia partii. Innego zdania byli Niemcy, którzy wyrównali na 20:20, a później obronili trzy piłki setowe. Od stanu 25:26 punktowali już tylko siatkarze Winiarskiego, dzięki czemu wygrali 28:26.

Dopiero w trzecim secie ruszył pościg rozwścieczonych Francuzów. O tym, że można odwrócić los meczu od wyniku 0:2, przekonali już w poniedziałek Włosi w ćwierćfinale z Japończykami. Trójkolorowi postanowili powtórzyć ich wyczyn. Francja zwyciężyła 25:20 i 25:21, a to oznaczało, że do rozstrzygnięcia sprawy awansu będzie potrzeba tie-breaka. Francja wróciła z dalekiej podróży.

Gospodarze nie zamierzali hamować, a świadomość tego, że ogromna szansa na strefę medalową igrzysk olimpijskich ucieka Niemcom, była dla nich paraliżująca. W tie-breaku od początku prowadzili Francuzi i stopniowo odjeżdżali. Przy zmianie stron było 8:4. Niemcy jeszcze złapali kontakt, ale ostatni zryw nie pozwolił nawet na wyrównanie. Faworyt zakończył maratoński mecz punktem na 15:13.