Ponad dwie godziny walki o półfinał. Niemcy zapamiętają ten mecz na długo

PAP/EPA / Alex Plavevski / Ćwierćfinał igrzysk olimpijskich: Niemcy - Francja

Reprezentacja Niemiec awansowała do półfinału igrzysk olimpijskich Paryż 2024. Zapewniła sobie zwycięstwo 35:34 w dogrywce, choć w pewnym momencie jej sytuacja wyglądała na katastrofalną.

Reprezentacja Niemiec zajęła w grupie pierwsze miejsce. Jedyne potknięcie zaliczyła w przegranym meczu z Chorwacją, ale w pozostałych czterech spotkaniach była lepsza niż SzwecjaJaponiaHiszpania i Słowenia. Apetyty naszych zachodnich sąsiadów wzmogły się, chociaż w ćwierćfinale wcale nie czekało na nich proste zadanie, którego mogliby spodziewać się po wygraniu grupy.

Konkretnie Niemcy zmierzyli się z gospodarzami Francją. Trójkolorowi czekali aż do czwartego meczu igrzysk olimpijskich 2024 na pierwsze zwycięstwo w turnieju. Wystartowali ospale, ponieważ ponieśli porażki z Danią i Norwegią, a także zremisowali z Egiptem. Dopiero późniejsze wygrane z Argentyną oraz Węgrami pozwoliły awansować do ćwierćfinału z czwartego miejsca w tabeli.

Drużyny zagrały ze sobą również w poprzednich igrzyskach olimpijskich i w lipcu 2021 roku zwyciężyła Francja. Od tego meczu doszło do czterech spotkań zespołów i Trójkolorowi potrafili jeszcze dwukrotnie pokonać Niemców.

Przez całą pierwszą połowę Francja, niesiona dopingiem, była lepsza niż przeciwnik. Albo gospodarze meczu prowadzili, albo był remis. Ani przez sekundę więcej bramek nie mieli Niemcy. Ostatnie dwie bramki rzucili goście, dzięki czemu przynajmniej zredukowali stratę z 12:17 na 14:17. Nie zmieniało to faktu, że musieli gonić po przerwie.

Kiedy krótko po przerwie zrobiło się 14:20, sytuacja Niemców wyglądała na podbramkową. Nie zwątpili jednak w możliwość dogonienia przeciwnika i zrobili to rzutem na 25:25. Długa pogoń zakończyła się sukcesem, Niemcy nawet prowadzili pierwszy raz w meczu 26:25, ale druga połowa zakończyła się remisem 29:29. Głównie Francuzi mieli czego żałować przed dogrywką.

Jeszcze więcej powodów do rozpaczy Francuzów było po dogrywce, ponieważ po ponad dwóch godzinach walki, momentami bardzo zażartej, zwyciężyli Niemcy 35:34. Ich bohaterem nie po raz pierwszy był Renars Uscins, który rzucił aż 14 bramek.

Lepsza drużyna zagra w półfinale z kolejnym europejskim przeciwnikiem Hiszpanią.