Rywal poza zasięgiem. Nieudany start Polaków w EHF EURO U-20

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Jurij Vodusek / Reprezentacja Polski U-20 piłkarzy ręcznych
Materiały prasowe / Jurij Vodusek / Reprezentacja Polski U-20 piłkarzy ręcznych

Od wysokiej porażki ze Szwecją polska kadra rozpoczęła Mistrzostwa Europy do lat 20. Drużyna Biało-Czerwonych pierwszą bramkę zdobyła dopiero w ósmej minucie spotkania.

- Gdybym nie wierzył w umiejętności tej grupy, to nie byłbym jej trenerem. Wierzę, że chłopaki potrafią bardzo dobrze grać w piłkę ręczną. Nasza mentalność zakorzeniona jeszcze w czasach PRL wciąż powoduje, że czasem brakuje nam mentalności zwycięzców. Jako sztab szkoleniowy chcemy ją budować. Wierzę, że możemy wygrać wszystkie mecze - mówił przed rozpoczęciem imprezy trener Rafał Bernacki w rozmowie z ZPRP.

Niestety nie udało się na inaugurację EHF EURO U-20 zaskoczyć Szwedów i polska reprezentacja rozpoczęła turniej od falstartu. Szwecja po siedmiu minutach gry prowadziła z zespołem Biało-Czerwonych już sześć do zera. Niebawem nadeszło przełamanie naszej kadry i rzut karny wykorzystał Patryk Wasiak, ale nie był to wstęp do lepszej gry.

Ekipa Trzech Koron przez długi czas utrzymywała wysoką przewagę, a później ją jeszcze powiększyła do dziewięciu bramek po trafieniu Marcusa Bjorkmana (18:9 w 26'). I z taką też zaliczką przed drugą połową zeszła na przerwę.

Po zmianie stron lepiej wystartowała Szwecja, która zdobyła cztery bramki z rzędu (23:10 w 33'). Skandynawska drużyna prezentowała szybką i skuteczną piłkę ręczną, a do tego miała spore wsparcie swojego bramkarza - Arvida Skooga.

Rywal Polaków miał to spotkanie pod kontrolą i zdołał utrzymać dwubramkowy dystans do ostatniego gwizdka sędziów. Rywalizujący w grupie F zespół Rafała Bernackiego będzie musiał poszukać punktów w innych spotkaniach - w czwartkowym z Islandią oraz sobotnim z Ukrainą.

Szwecja - Polska 38:26 (19:10) Polska: Błażejewski, Drożdż - Grzenkowicz 1, Wasiak 3, Kamiński 1, Wierzbicki 2, Wrona 1, Żyszkiewicz 3, Luksa 1, Olczyk, Rodak 5, Pepliński 3, Wielgucki 2, Fajfer 1, Sladkowski 1, Mielczarski 2.

***

Warto odnotować, że w ubiegłym tygodniu W Otwartych Mistrzostwach Europy Kobiet do lat 16 walczyła reprezentacja Polski juniorek młodszych, którą prowadzi trener Andrzej Niewrzawa. Nasze zawodniczki zakończyły zmagania na trzynastym miejscu.

---> Braterski duet na ławce medalisty. Współpracują ponad 20 lat ---> W Orlen Superlidze przyznano licencje na nowy sezon. Oto lista klubów