Alpejski PŚ. Alexis Pinturault znokautował rywali. Francuz najlepszy w Val d'Isere

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Alexis Boichard/Agence Zoom / Na zdjęciu: Alexis Pinturault
Getty Images / Alexis Boichard/Agence Zoom / Na zdjęciu: Alexis Pinturault

Alexis Pinturault okazał się bezkonkurencyjny w slalomie alpejskiego Pucharu Świata, rozgrywanym w Val d'Isere. Francuz już po raz 25. w karierze wygrał zawody tej rangi, zostając jednocześnie liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Rywalizacja na trasie Stade Olympique de Bellevarde miała bardzo niecodzienny przebieg. 28-letni Alexis Pinturault prowadził po pierwszym przejeździe, z przewagą 0,59 s. nad sensacyjnym Amerykaninem Lukiem Wintersem, który startował dopiero z numerem 40. Trzeci był wicemistrz olimpijski z Pjongczangu w tej konkurencji, Ramon Zenhaeusern, tracąc 0,72 s. Dopiero 27. był zwycięzca pierwszego slalomu w sezonie 2019/2020, Norweg Henrik Kristoffersen.

Z czołowej trójki na półmetku, w drugim przejeździe nie zawiódł jedynie Pinturault, który uzyskał trzeci czas. Francuz odniósł 25. zwycięstwo w karierze i został nowym liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Drugą pozycję zajął aktualny mistrz olimpijski w slalomie, Andre Myhrer. Szwed stracił do triumfatora aż 1,44 s. Trzecie miejsce zajął Stefano Gross, który stanął na pucharowym podium po raz pierwszy od 5 marca 2017 roku, kiedy to zajął drugie miejsce w Kranjskiej Gorze.

Wspominani wcześniej Winters i Zenhaeusern kompletnie rozczarowali. 22-letni Amerykanin ukończył zawody na przyzwoitej 19. pozycji, choć z pewnością miał nadzieję na zdecydowanie lepszy rezultat. Szwajcar z kolei wypadł z trasy w końcowym jej fragmencie.

Swoją pozycję zdecydowanie poprawił Kristoffersen, który awansował aż o 23. pozycje i zajął miejsce tuż za podium. Norweg zachował status lidera w klasyfikacji slalomowej.

Na starcie zabrakło reprezentantów Polski.