I liga: Futurenet Śląsk nie taki mocny. Energa Kotwica sprawiła niespodziankę

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Kotwica Kołobrzeg / Na zdjęciu: zawodnicy Energi Kotwicy Kołobrzeg w sezonie 2018/19

Niespodzianka na zakończenie 25. kolejki I ligi koszykarzy. Energa Kotwica Kołobrzeg pokonała Futurenet Śląsk Wrocław 80:76. Goście przegrali szósty mecz w sezonie, a gospodarze odnieśli czwarte zwycięstwo z rzędu.

Futurenet Śląsk Wrocław zaczął mecz w Kołobrzegu od prowadzenia 17:10. Nie opanował jednak sytuacji i w kolejnych minutach na wiele pozwolił gospodarzom. W drugiej kwarcie to Energa Kotwica uzyskała siedem "oczek" przewagi, lecz na przerwę schodziła z mniejszą zaliczką (43:40). Gra najlepszej drużyny I ligi w pierwszej połowie opierała się na czterech koszykarzach. Przez większość tej części byli to Aleksander Dziewa (13 punktów i sześć zbiórek), Jakub Musiał i Aleksander Leńczuk.

Przed przerwą uaktywnił się Robert Skibniewski niwelując nieco różnicę. Ten scenariusz powtórzył się też po zmianie stron. Futurenet Śląsk uzyskał przewagę i po trafieniu Aleksandra Dziewy prowadził na początku czwartej kwarty 65:57. Wtedy jednak zerwała się Energa Kotwica. Gospodarze w kluczowym momencie byli niesieni gorącym dopingiem i po serii 14 punktów z rzędu znaleźli się w komfortowej sytuacji.

Miejscowi do końca musieli pilnować korzystnego wyniku, ale wytrzymali wojnę nerwów na linii rzutów wolnych i zwyciężyli 80:76. Z bilansem 10-15 awansowali na 12. pozycję w tabeli. Do 10. lokaty gwarantującej bezpieczne utrzymanie tracą tylko dwa punkty. Do końca rundy zasadniczej pozostało jednak zaledwie pięć spotkań w tym aż cztery wyjazdowe. Futurenet Śląsk jest liderem i podobnie, jak Enea Astoria Bydgoszcz oraz Rawlplug Sokół Łańcut ma 42 punkty, ale do rozegrania zaległy mecz z AZS AGH Kraków.

Goście mieli dobrą skuteczność w rzutach za dwa punkty (13/22). Zdecydowanie częściej próbowali jednak z dystansu (12/44). Dla porównania gospodarze trafili 11/24 trzypunktowych prób. Ich gra była bardziej zbilansowana. Obie drużyny popełniły po 17 strat. Energa Kotwica nie miała zdecydowanego lidera. Pięciu koszykarzy zdobyło od 12 do 15 punktów.

Energa Kotwica Kołobrzeg - Futurenet Śląsk Wrocław 80:76 (15:18, 28:22, 14:22, 23:14)

Energa Kotwica: Ryżek 15, Stanios 13, Zalewski 13, Grujić 12, Janiak 12, Wrona 8, Bodych 7, Lasota 0, Suliński 0.

Futurenet Śląsk: Dziewa 20, Musiał 18, Skibniewski 16, Leńczuk 8, Tomczak 8, Kulon 4, Jarmakowicz 1, Pietras 1, Bożenko 0.