Igrzyska w Paryżu po raz trzeci. Tak Polacy wypadli poprzednio

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Igrzyska olimpijskie
Materiały prasowe / Igrzyska olimpijskie

Za nami trzecie w historii igrzyska w Paryżu, a drugie z udziałem reprezentacji Polski. W tym roku polskim sportowcom udało się zdobyć 10 medali. Sprawdziliśmy, jak Biało-Czerwonym poszło przy okazji ostatnich startów w stolicy Francji.

Igrzyska olimpijskie w Paryżu po raz pierwszy przeprowadzone zostały już w 1900 roku. Organizacja stała jednak na kiepskim poziomie. Część sportowców nie wiedziała, w jakich zawodach bierze udział (więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ).

Ze względu na to, że Polska wciąż znajdowała się pod zaborami, w Paryżu nie mogła pojawić się nasza reprezentacja. Mimo to do rywalizacji przystąpił jeden Polak.

Jak informuje portal mccmedale.pl, w igrzyskach wziął udział szermierz Julian Michaux. Walczył pod flagą Imperium Rosyjskiego i nie udało mu się zdobyć medalu.

Reprezentacja Polski oficjalnie zadebiutowała w 1924 roku, a więc przy okazji kolejnych igrzysk w Paryżu. W Antwerpii (1920) Biało-Czerwonych zabrakło ze względu na trwającą wojnę z bolszewikami.

Do stolicy Francji pojechało 65 zawodników, którzy startowali w 42 konkurencjach, w 10 dyscyplinach. Prawie wszyscy odpadli w eliminacjach, ale Polakom udało się wywalczyć dwa medale - pierwsze w historii naszego kraju. Dało to 22. miejsce w klasyfikacji medalowej (startowały 44 reprezentacje).

Wicemistrzami olimpijskimi zostali kolarze torowi. Franciszek Szymczyk, Jan Łazarski, Józef Lange i Tomasz Stankiewicz byli drudzy w wyścigu drużynowym na dochodzenie. W wyścigu o złoto przegrali o 8 sekund z Włochami. Lange był jeszcze piąty w rywalizacji indywidualnej.

Tego samego dnia (27 lipca) po brąz w skokach przez przeszkody sięgnął Adam Królikiewicz. Major kawalerii Wojska Polskiego dosiadał konia Picadora. Przegrał tylko ze Szwajcarem Alphonsem Gemuseusem i Tommaso Lequio di Assabą z Włoch.

Po stu latach igrzyska wróciły do Paryża. Polacy wywalczyli tam 10 medali - 1 złoty, 4 srebrne i 5 brązowych. To był najsłabszy wynik od Melbourne (1956).

Na najwyższym stopniu podium stanęła jedynie Aleksandra Mirosław (wspinaczka sportowa). Reprezentacja Polski w klasyfikacji medalowej była tym razem 42. (na 206 reprezentacji).