PŚ w Oslo: trwa zwycięska passa Severina Freunda! Kamil Stoch poza podium

Znakomita passa zwycięstw Severina Freunda wydaje się nie mieć końca! Reprezentant Niemiec zwyciężył ósmy raz w tym sezonie w konkursie Pucharu Świata! W pierwszej "10" znalazło się dwóch Polaków.

Na półmetku konkursu indywidualnego w Oslo nasze apetyty mocno rozbudził Kamil Stoch, który z niewielką stratą do lidera zajmował drugie miejsce. Niestety, w finałowej serii na Holmenkolen powiodło mu się gorzej i stracił on miejsce na podium. Ostatecznie Stoch został sklasyfikowany na i tak wysokim, bo 5. miejscu. Tuż za nim uplasował się Piotr Żyła. W jego przypadku mamy powody do zadowolenia, bowiem pierwszy raz od dłuższego czasu Żyła oddał dwa dalekie skoki w konkursie. W drugiej serii jako jedyny z Biało-Czerwonych polepszył swoją lokatę awansując na 6. pozycję z miejsca 7. [ad=rectangle] Niestety pozostali dawaj Polacy, którzy zajmowali lokaty w drugiej dziesiątce, spadli w klasyfikacji konkursu. Klemens Murańka po skokach na 126. i 123. metr zajął 18. miejsce, natomiast Jan Ziobro był dopiero 28. Ziobro w drugim skoku zanotował niegroźny upadek. Po lądowaniu prawa narta podcięła lewą i Polak bliżej zapoznał się z zeskokiem norweskiego obiektu.

Triumfatorem konkursu po raz trzeci z rzędu został Severin Freund. Reprezentant Niemiec przemierza od zwycięstwa do zwycięstwa i najwyraźniej nie zadowoli się w tym sezonie "jedynie" mistrzostwem świata na dużej skoczni w Falun. Freund jest na najlepszej drodze ku sięgnięciu po Kryształową Kulę. Byłoby to wyśmienite zwieńczenie jak na razie najlepszego w karierze sezonu Niemca. Przedstawiciel naszych zachodnich sąsiadów odniósł w Oslo ósme zwycięstwo w Pucharze Świata w tym sezonie. Ostatnio tak dobrą serią spośród Niemców mógł poszczycić się Martin Schmitt, który jeszcze w poprzednim wieku sięgnął po 7 triumfów w konkursach PŚ w jednym cyklu.

Skok Stocha w 2. serii

{"id":"","title":""}

Zwycięstwo Freunda wisiało jednak na włosku, bowiem w finałowej serii fantastyczny skok oddał Peter Prevc. Słoweniec poszybował na odległość 138 metrów i zgłosił swoje aspiracje do zwycięstwa. Ostatecznie przegrał jedynie o 0,3 pkt. Tym samym Niemiec umocnił swoją pierwszą pozycję w klasyfikacji generalnej PŚ. Sporo stracił natomiast Stefan Kraft, który w sobotnim konkursie został sklasyfikowany dopiero na 10. pozycji.

Puchar Świata dobiega końca. Przed nami jeszcze niedzielne zmagania na Holmenkolen, a potem już tylko loty narciarskie na zmodernizowanej Letalnicy w słoweńskiej Planicy.