Bardzo dobry skok Kamila Stocha. Polak w czołówce kwalifikacji

WP SportoweFakty / Kacper Kolenda / Na zdjęciu: Kamil Stoch

Johann Andre Forfang skoczył 129,5 metra i zajął pierwsze miejsce w prologu w Wiśle. Drugi był Artti Aigro, a trzeci Tate Frantz. Najlepszy z Biało-Czerwonych uplasował się na szóstym miejscu. Kamil Stoch wylądował na 128. metrze.

Zwycięzcą pierwszego treningu w Wiśle został Austriak Hannes Landerer, który uzyskał 121,5 metra. Tym samym wyprzedził Aleksandra Zniszczoła o 0,9 punktu. Polak poleciał aż 127,5 metra. Trzecie miejsce zajął z kolei Dawid Kubacki. W czołowej dziesiątce znaleźli się jeszcze Jakub Wolny (123 metry i siódma pozycja), Paweł Wąsek (120,5 metra i ósma lokata) oraz Kamil Stoch (116,5 metra i dziewiąte miejsce).

Drugi trening z kolei padł łupem Mariusa Lindvika, autora skoku na 130. metr. Najlepszy z Biało-Czerwonych uzyskał za to 129 metrów. Taka odległość pozwoliła Dawidowi Kubackiemu zająć szóste miejsce. Ósmy był z kolei Kamil Stoch (125 metrów).

Teoretycznie w piątek o godzinie 18:00 powinny odbyć się kwalifikacje, ale na liście startowej znalazło się zaledwie 47 nazwisk. W takiej sytuacji oczywiście wszyscy uczestnicy mieli pewny udział w sobotnim konkursie indywidualnym, a wieczorem mogli wziąć udział w prologu, który w sumie był kolejnym tego dnia treningiem.

Pierwszym naszym reprezentantem zasiadającym na belce startowej był Adam Niżnik. Młody zawodnik uzyskał swój najlepszy wynik tego dnia. 115 metrów było już niezłą odległością, choć i tak przełożyło się to dopiero ma 42. lokatę. Dziewięć metrów dalej pofrunął Maciej Kot i z notą 115,8 punktu zajął 15. pozycję.

Ponownie bardzo dobrą próbą popisał się Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski wylądował na 128. metrze i w ten sposób przez długi czas był na prowadzeniu. Ostatecznie zakończył prolog na szóstym miejscu i był najlepszym z Polaków. W czołowej dziesiątce uplasowali się jeszcze Paweł Wąsek (124 metry i ósma lokata) oraz Jakub Wolny (121,5 metra i 10. pozycja).

Trochę słabiej tym razem spisali się Dawid Kubacki oraz Aleksander Zniszczoł. Ten pierwszy skoczył 125 metrów, a drugi 4,5 metra mniej. To przełożyło się odpowiednio na 12. oraz 14. miejsce.

Ostatecznie tryumfatorem prologu okazał się Johann Andre Forfang, który poleciał 129,5 metra. Dwa i pół punktu do Norwega stracił Artti Aigro. Estończyk uzyskał 50 centymetrów mniej. Na trzeciej lokacie zmagania zakończył z kolei Tate Frantz (127,5 metra).