Pierwsza drużyna w finale igrzysk olimpijskich. Zdecydowała jedna bramka

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Alex Plavevski / Półfinał igrzysk olimpijskich: Niemcy - Hiszpania
PAP/EPA / Alex Plavevski / Półfinał igrzysk olimpijskich: Niemcy - Hiszpania

Reprezentacja Niemiec jako pierwsza awansowała do finału piłki ręcznej mężczyzn w igrzyskach olimpijskich Paryż 2024. O jej zwycięstwie z Hiszpanią w półfinale zdecydowała przewaga jednej bramki.

Po emocjach związanych z półfinałami w turnieju szczypiornistek, w piątek nadszedł czas na mecze o awans do finału mężczyzn. W pierwszym z nich doszło do spotkania Niemców z Hiszpanami. Zresztą drugiego w turnieju, ponieważ tydzień wcześniej nasi zachodni sąsiedzi zwyciężyli z przeciwnikiem z południa Europy z przewagą dwóch bramek.

W grupie Niemcy zajęli pierwsze miejsce, co teoretycznie ułatwiło im zadanie w ćwierćfinale. W tabeli byli najlepsi po czterech zwycięstwach i jednej porażce. Pokonanie Francji, w meczu o awans do półfinału, było jednak bardzo trudnym zadaniem. Niemcy długo gonili przeciwnika, a w ostatnich sekundach drugiej połowy doprowadzili do remisu wskutek absurdalnego błędu przeciwnika.

Hiszpania w grupie była trzecia po trzech zwycięstwach oraz dwóch porażkach. Również drużyna z Półwyspu Iberyjskiego potrzebowała dogrywki w półfinale i okazała się w niej mocniejsza niż Egipt.

Niemcy rozpoczęli półfinał nakręceni, a zdobycie prowadzenia 3:0 było poważnym ostrzeżeniem dla zawodników z Hiszpanii. Nasi zachodni sąsiedzi mieli maksymalną zaliczkę czterech bramek w pierwszej połowie, ale nie dowieźli nawet cząstki z niej do przerwy. Hiszpania przyspieszyła tak energicznie, że zmieniła wynik 7:11 na 12:12.

W drugiej połowie rywalizacja nie była mniej zacięta, a o awansie do finału zdecydowała ostatecznie jedna bramka. Tym samym różnica między zespołami była jeszcze mniejsza niż w meczu fazy grupowej. Nie zmienił się natomiast zwycięzca. Decydujący rzut na 25:24 oddali Niemcy i to oni zapewnili sobie powrót z Paryża z minimum srebrnymi medalami.

W drugim półfinale, także w piątek, Słowenia zagra z Danią.