Walka na żyletki o półfinał. Decydowała jedna bramka

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Alex Davidson / Na zdjęciu: szczypiorniści reprezentacji Hiszpanii

To było spotkanie godne ćwierćfinału igrzysk olimpijskich 2024. Reprezentacja Hiszpanii pokonała po dogrywce Egipt 29:28 po zaciętej rywalizacji i zameldowała się w strefie medalowej zmagań piłkarzy ręcznych.

Fazę pucharową zmagań piłkarzy ręcznych na igrzyskach olimpijskich 2024 otworzył pojedynek reprezentacji Hiszpanii z Egiptem. Trudno było wskazać faworyta, ale to drugi z wymienionych zespołów miał na swoim koncie tylko jedną porażkę i wyszedł z grupy z wyższego miejsca.

Od początku spotkania to Egipcjanie starali się dyktować warunki i budować przewagę, ale niespecjalnie im to wychodziło. Były momenty, w których mieli na swoim koncie dwie bramki więcej (8:6).

Hiszpanie natomiast prowadzili tylko przez chwilę, a później cały czas byli drużyną goniącą. W końcówce jednak przytrafił im się słabszy moment, co zostało od razu wykorzystane przez rywali. Od stanu 8:8 Egipt zaliczył cztery trafienia, czego efektem była przewaga do przerwy (12:8).

Po zmianie stron reprezentanci Hiszpanii musieli gonić, ale nie wychodziło im to za specjalnie. Praktycznie przez cały czas Egipt utrzymywał dystans i nic nie wskazywało na to, żeby miała stać im się krzywda (20:16).

W końcu jednak Hiszpanie dopięli swego i złapali kontakt, co było pierwszym krokiem. W końcówce natomiast postawili drugi, wszystko zagrało w defensywie, a także w ofensywie i efektem tego był remis 24:24.

Co prawda Egipcjanie wyszli jeszcze na prowadzenie 25:24, ale ponownie ich przeciwnicy zdołali odpowiedzieć. Więcej bramek nie padło i wobec tego można mecz przedłużył się o dodatkowe minuty.

Dogrywka zadecydowała o tym, kto zamelduje się w strefie medalowej. W niej to Hiszpanie trafili jako pierwsi (26:25) i grali bramka za bramkę. Gdy wyszli na prowadzenie 29:28, to Egipt już nie zdołał odpowiedzieć. W ten sposób poznaliśmy pierwsze półfinalistę.