Rekordy Legii, sensacje Lecha i cud w Londynie, czyli przeżyjmy to jeszcze raz!

Maciej Kmita

Legia Warszawa 2011/2012

Wojskowi wywalczyli pierwszy w historii awans do fazy grupowej Ligi Europy, choć choć po 27 minutach rewanżowego meczu IV rundy eliminacji przegrywali ze Spartakiem w Moskwie 0:2. Podopiecznym Macieja Skorży jeszcze przed przerwą udało się jednak doprowadzić do remisu 2:2 i wyrównać stan rywalizacji, a w doliczonym czasie gry II połowy bramkę na wagę awansu zdobył Janusz Gol.

Legioniści mieli więcej szczęścia w losowaniu niż przed rokiem Lech i trafili do grupy z PSV Eindhoven, Hapoelem-Tel Awiw i Rapidem Bukareszt. Holendrzy okazali się być poza zasięgiem wszystkich zespołów, ale już z Izraelczykami i Rumunami Legia sobie poradziła. Kluczowe dla losów awansu było pokonanie w 3. i 4. kolejce Rapidu (1:0, 3:1), a trzy z czterech bramek dla Wojskowych zdobył Miroslav Radović.

W fazie pucharowej los już jednak nie rozpieścił drużyny Macieja Skorży i o awans do 1/8 finału legioniści musieli walczyć ze Sportingiem Lizbona. Pierwszy, rozegrany w Warszawie mecz zakończył się remisem 2:2, a w Portugalii górą były Lwy z Lizbony.