El. MŚ kobiet: mecz niewykorzystanych szans. Porażka Polek w Glasgow

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Andrew Milligan / Martyna Wiankowska
PAP/EPA / Andrew Milligan / Martyna Wiankowska

W meczu eliminacji mistrzostw świata kobiet reprezentacja Szkocji pokonała Polskę 3:0. Przez większość spotkania dominowały Biało-Czerwone, ale w końcówce to Szkotki zadały ciosy.

Reprezentacja Polski kobiet przed meczem w Glasgow zajmowała drugie miejsce w tabeli swojej grupy. Biało-Czerwone miały w swoim dorobku 7 punktów i o jedno "oczko" wyprzedzały swoje rywalki ze Szkocji. Wtorkowe spotkanie było dla tych drużyn niezwykle ważne. Porażka niemal kompletnie ograniczała szansę na awans do mistrzostw świata.

Polki do Glasgow podróżowały z problemami. Aż siedem godzin spędziły na lotnisku w Bydgoszczy, gdyż lot tanimi liniami został opóźniony. Mimo trudności nie zamierzały się poddawać i robiły wszystko, by udowodnić, że warto je otoczyć taką samą opieką, jak męską kadrę.

Od pierwszego gwizdka to Polki były w ofensywie. Już w 3. minucie naszą drużynę na prowadzenie mogła wyprowadzić Ewa Pajor, ale w sytuacji sam na sam strzeliła obok słupka. Chwilę później dogodnej sytuacji nie wykorzystała Ewelina Kamczyk. Szkotki odpowiedziały po kwadransie, ale Claire Emslie strzeliła tuż nad poprzeczką.

W pierwszej części gry Polki miały jeszcze kilka okazji, by zdobyć gola, ale za każdym razem brakowało im skuteczności. Po przerwie podopieczne Miłosza Stępińskiego nadal atakowały. W 55. minucie arbiter podyktował dyskusyjny rzut karny dla naszych rodaczek, ale nawet z jedenastego metra polski zespół nie zdołał osiągnąć prowadzenia. Strzał Pajor wybroniła Lee Alexander, która była bohaterką Szkotek.

Od 75. minuty Polki grały w osłabieniu. Drugą żółtą kartkę i w konsekwencji czerwoną otrzymała Paulina Dudek. To podłamało nasze rodaczki. Po chwili gospodynie objęły prowadzenie po zabójczym kontrataku zakończonym golem Zoe Ness. W końcówce reprezentacja Szkocji podwyższyła prowadzenie za sprawą Claire Emslie, a w doliczonym czasie gry gola zdobyła Erin Cuthbert.

Szkocja - Polska 3:0 (0:0) 1:0 - Zoe Ness 79' 2:0 - Claire Emslie 86' 3:0 - Erin Cuthbert 90+1'

Szkocja: Lee Alexander - Lisa Evans, Rachel Corsie, Jennifer Beattie, Emma Mitchell - Kim Little, Joanne Love (56' Zoe Ness), Caroline Weir - Claire Emslie, Jane Ross, Fiona Brown (69' Erin Cuthbert).

Polska: Katarzyna Kiedrzynek - Dagmara Grad (80' Patrycja Balcerzak), Jolanta Siwińska, Agata Guściora, Paulina Dudek - Aleksandra Sikora, Ewelina Kamczyk, Katarzyna Daleszczyk, Martyna Wiankowska (73' Agnieszka Jędrzejewicz) - Agnieszka Winczo, Ewa Pajor.

Żółte kartki: Paulina Dudek, Aleksandra Sikora (Polska).

Czerwona kartka: Paulina Dudek /75' - za drugą żółtą/ (Polska).

Sędzia: Riem Hussein (Niemcy).