Super Lig: Wyścig dwóch koni, tylko cud uratuje drużynę Pawełka i Robaka

Konyaspor Mariusza Pawełka i Marcina Robaka żegna się z Super Lig. Na sześć kolejek przed zakończeniem sezonu Orły Anatolii mają 13 punktów straty do bezpiecznej strefy. W wyścigu o mistrzostwo łeb w łeb idą piłkarze Trabzonsporu i Fenerbahce Stambuł, które w 28. kolejce sięgnęli po kolejne zwycięstwa.

Trabzonspor w sobotę gościł na Turk Telekom Arena u Galatasaray Stambuł i zwyciężył po golu Buraka Yilmaza w 81. minucie gry. Najskuteczniejszy strzelec bordowo-niebieskich ruszył z piłką z lewego skrzydła i po wymianie podań z Jają znalazł się sam na sam z Robinsonem Zapatą i wykorzystał tę sytuację. Po meczu przerwy do wyjściowego składu wrócił Arkadiusz Głowacki, a wciąż daleko od pierwszej "11" jest Paweł Brożek. "Brozio" wciąż ustępuje duetowi Umut Bulut-Burak Yilmaz, który w sumie zdobył w tym sezonie 25 bramek dla Trabzonsporu.

Dzięki piątemu z rzędu zwycięstwu (każde odniesione było różnicą jednej bramki) ekipa z Trabzonu utrzymała się na szczycie tabeli Super Lig, ale wicelider Fenerbahce Stambuł nie przestaje deptać po piętach drużynie Polaków. Tym razem Żółte Kanarki rozprawiły się 3:1 z Eskisehirsporem, chociaż po ośmiu minutach gry przegrywały 0:1. Kolejną wpadkę zanotował natomiast obrońca tytułu, Bursaspor. Zielone Krokodyle w meczu z broniącym się przed spadkiem Antalyasporem dwukrotnie wychodziły na prowadzenie, by ostatecznie przegrać 2:3.

O ile Bursaspor nie musi się raczej martwić o start w Lidze Europejskiej w przyszłym sezonie, to udział w europejskich pucharach oddala się od największej rewelacji rundy jesiennej, Kayserisporu. Podopieczni Szoty Arweładze ponieśli piątą porażkę z rzędu (!) i do miejsca gwarantującego promocję do LE tracą już sześć punktów.

W 28. kolecje doszło do dwóch pojedynków drużyn z Polakami w składach. Wspomniany Konyaspor mierzył się z Manisasporem Macieja Iwańskiego, a Istanbul BB Marcina Kusia podejmował Sivasspor Kamila Grosickiego. W tym pierwszym spotkaniu padł bezbramkowy remis (czwarte czyste konto Pawełka), co oznacza, że Konyaspor na zwycięstwo czeka już od 14 kolejek i tylko cud uratuje zespół Vurala Yilmaza przed spadkiem z ligi. Z kolei kolejny krok w stronę utrzymania w ekstraklasie zrobił Sivasspor, który pokonał stambułczyków 2:1.

W kończących tę serię spotkań derbach Stambułu Besiktas pokonał Kasimpasę 1:0 po golu Hugo Almeidy. Dla portugalskiego gwiazdora to dopiero trzecie ligowe trafienie dla Czarnych Orłów, którymi po dymisji Bernda Schustera prowadzi jego dotychczasowy asystent, Tayfur Havutcu.