Niecodzienny mecz w Serie A. Bramkarze dali popis przy rzutach karnych

AFP / Yuri Kadobnov / Na zdjęciu: David De Gea

Sędzia Luca Pairetto podyktował trzy rzuty karne w meczu ACF Fiorentiny z AC Milanem. Strzelający nie wykorzystali żadnego z nich, ponieważ popisowo bronili David de Gea i Mike Maignan. Drużyny zdobywały bramki w inny sposób i wygrała 2:1 Viola.

Luca Pairetto rozpoczął w niedzielę wieczorem ostatni mecz ligi włoskiej przed przerwą reprezentacyjną. Na Stadio Artemio Franchi spotkali się pucharowicze z Serie A. W czwartek ACF Fiorentina zwyciężyła 2:0 z New Saints FC w Lidze Konferencji, a AC Milan we wtorek poniósł już drugą porażkę w Lidze Mistrzów - 0:1 z Bayerem 04 Leverkusen.

Oba kluby nie uniknęły latem zmiany trenera. Vincenzo Italiano opuścił Fiorentinę, a jego następcą został Raffaele Palladino. Z kolei w AC Milanie trener Paulo Fonseca zastąpił Stefano Piolego. Kadencja obu nowych szkoleniowców rozpoczęła się złymi wynikami. Fiorentina odniosła pierwsze zwycięstwo w sezonie Serie A dopiero w piątej kolejce, a Milan w czwartej.

AC Milan radził sobie dobrze w ostatnich meczach przeciwko Fiorentinie. Rossoneri wygrali w czterech z pięciu poprzednich starć. W 2024 roku drużyna z Mediolanu podbiła już raz Stadio Artemio Franchi, a mecz zakończył się wynikiem 2:1 po strzałach Rubena Loftusa-Cheeka i Rafaela Leao.

W niedzielę gospodarze postanowili wysoko zawiesić poprzeczkę Milanowi. W 22. minucie Fiorentina miała rewelacyjną szansę na zdobycie prowadzenia, ponieważ sędzia Luca Pairetto przyznał jej rzut karny. Za wykonanie jedenastki zabrał się Moise Kean, który w ostatnich tygodniach był skuteczny. Tym razem jednak nie pokonał strzałem Mike'a Maignana. Bramka na 1:0 dla Violi padła niespełna kwadrans później, a zdobył ją Yacine Adli pomysłowym uderzeniem z okolicy narożnika pola karnego.

Milan ruszył do ataku jeszcze w pierwszej połowie, ale tak samo jak Fiorentina nie wykorzystał rzutu karnego. W doliczonym czasie Theo Hernandez nie zaskoczył strzałem Davida de Gei. Tym samym Fiorentina pozostała na prowadzeniu 1:0.

W kwadransie po przerwie kolejne mocne wrażenia, ponieważ trafienie Moisego Keana zostało anulowane z powodu spalonego, a AC Milan nie wykorzystał kolejnego rzutu karnego. Tammy Abraham zastąpił Theo Hernandeza w roli wykonującego, ale i on nie pokonał Davida De Gei. Hiszpan skapitulował dopiero w 60. minucie po strzale na 1:1 Christiana Pulisicia.

Gra o komplet punktów rozpoczęła się od początku i gospodarze odzyskali inicjatywę. W 73. minucie Albert Gudmundsson opanował piłkę po zgraniu Moisego Keana i strzelił po ziemi na 2:1 dla Fiorentiny.

Po przerwie reprezentacyjnej Fiorentina zagra na południu Włoch przeciwko US Lecce. Przeciwnikiem AC Milanu będzie Udinese Calcio.

ACF Fiorentina - AC Milan 2:1 (1:0)
1:0 - Yacine Adli 35'
1:1 - Christian Pulisić 60'
2:1 - Albert Gudmundsson 73'

W 22. minucie Moise Kean (Fiorentina) nie wykorzystał rzutu karnego. Mike Maignan obronił.
W 45. minucie Theo Hernandez (Milan) nie wykorzystał rzutu karnego. David de Gea obronił.
W 56. minucie Tammy Abraham (Milan) nie wykorzystał rzutu karnego. David de Gea obronił.

Fiorentina: David de Gea - Dodo, Pietro Comuzzo, Luca Ranieri, Robin Gosens - Edoardo Bove, Danielo Cataldi (67' Amir Richardson) - Andrea Colpani (90' Michael Kayode), Yacine Adli (77' Christian Kouame), Albert Gudmundsson (77' Cristiano Biraghi) - Moise Kean

Milan: Mike Maignan - Emerson Royal, Fikayo Tomori, Mattia Gabbia, Theo Hernandez - Tijjani Reijnders, Youssouf Fofana - Christian Pulisić (82' Samuel Chukwueze), Alvaro Morata, Rafael Leao (73' Noah Okafor) - Tammy Abraham

Żółte kartki: Dodo, Kouame (Fiorentina) oraz Tomori, Morata, Reijnders (Milan)

Sędzia: Luca Pairetto