2,24 m i 1,67 m. Zdjęcie jest absolutnym hitem sieci. Zobacz

PAP/EPA / ALEX PLAVEVSKI / Japonia - Francja na IO w Paryżu

We wtorkowym meczu igrzysk olimpijskich w turnieju koszykarzy Japończycy zmierzyli się z Francuzami. Spotkanie miało nieoczekiwany przebieg, choć najwięcej mówi się o wyjątkowym kadrze z tej rywalizacji.

Reprezentacja Francji była murowanym faworytem wtorkowego meczu grupowego z Japonią, rozgrywanego w ramach igrzysk olimpijskich w Paryżu. Trójkolorowi wchodząc w czwartą kwartę prowadzili różnicą ośmiu punktów. Japończycy doprowadzili jednak do wielkiej sensacji, bo w pewnym momencie nie tylko odrobili straty, ale i objęli prowadzenie 84:80.

Francuzi w odpowiedzi odrobili cztery "oczka" i doprowadzili do dogrywki. Tę wygrali 10:6, a cały mecz 94:90.

Jeszcze więcej niż o samym meczu mówi się jednak o wyjątkowym zdjęciu, które obiegło sieć. Znajduje się na nim najniższy koszykarz na turnieju - Yuki Togashi (1,67 m) i najwyższy koszykarz na turnieju - Victor Wembanyama (2,24 m). Różnica wynosi więc... 57 centymetrów.

Po dwóch meczach fazy grupowej Francuzi mają komplet dwóch wygranych (wcześniej z Brazylią, teraz z Japonią). Japończycy natomiast zanotowali drugą porażkę (wcześniej z Niemcami) i znajdują się w trudnej sytuacji. Kluczowe będzie dla nich spotkanie z Brazylią zaplanowane na 2 sierpnia.

Awans do kolejnej fazy turnieju uzyskają po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy, a także dwie najlepsze drużyny z trzecich miejsc.