Paryż-Nicea: Michał Kwiatkowski 3. w klasyfikacji generalnej i 1. w punktowej!

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / SEBASTIEN NOGIER / Na zdjęciu: Michał Kwiatkowski
PAP/EPA / SEBASTIEN NOGIER / Na zdjęciu: Michał Kwiatkowski

Ion Izagirre wygrał ósmy, ostatni etap 77. edycji wyścigu Paryż-Nicea. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej zachował Egan Bernal. Z czwartego miejsca na trzecie awansował Michał Kwiatkowski. Polak triumfował w klasyfikacji punktowej.

Start i metę liczącego 110 kilometrów ósmego odcinka umiejscowiono w Nicei. 50 kilometrów przed metą zaatakował Nairo Quintana, który tracił 46 sekund do lidera wyścigu Paryż-Nicea po siedmiu dniach rywalizacji - Egana Bernala.

Kolumbijczyk z Movistaru szybko dołączył do uciekinierów i wygrał górską oraz lotną premię, dzięki czemu uzyskał trzy sekundy bonifikaty. Kiedy do końca pozostawało 20 kilometrów, Quintana był wirtualnym liderem - miał 50 sekund przewagi nad grupą, w której znajdował się Bernal i inni kolarze ekipy Sky - w tym Michał Kwiatkowski.

Z grona uciekinierów najlepszy okazał się jednak Jon Izagirre. Hiszpan z Astany wygrał ostatnią górską premię, utrzymał przewagę na zjeździe i został zwycięzcą etapu. Quintana zamknął czołową dziesiątkę - ukończył niedzielny odcinek o cztery sekundy wcześniej niż Bernal z Kwiatkowskim. To nie wystarczyło do wyprzedzenia Bernala.

Kwiatkowski prowadził w klasyfikacji generalnej po środowym, czwartkowym oraz piątkowym etapie. Po sobotniej rywalizacji znalazł się na czwartym miejscu. W niedzielę wyprzedził Philippe'a Gilberta i awansował na trzeci stopień podium. Polak zdobył zieloną koszulkę dla zwycięzcy klasyfikacji punktowej - triumfował z dorobkiem 33 "oczek". Drugą lokatę w tym rankingu zajął Daniel Martinez (28). Kolarze ekipy Sky wygrali klasyfikację drużynową.

Kwiatkowski po raz drugi uplasował się w czołowej trójce klasyfikacji końcowej wyścigu z Paryża do Nicei. W 2015 roku był drugi.

MiejsceZawodnikKrajGrupaCzas
1[url=/kolarstwo/jon-izagirre]Jon Izagirre[/url]HiszpaniaAstana2:41:10
2Oliver NaesenBelgiaAG2R+0:18
3Wilco KeldermanHolandiaSunweb+0:18
4[url=/kolarstwo/daniel-martinez]Daniel Martinez[/url]KolumbiaEducation First+0:18
5[url=/kolarstwo/felix-grossschartner]Felix Grossschartner[/url]AustriaBora-Hansgrohe+0:18
6[url=/kolarstwo/domenico-pozzovivo]Domenico Pozzovivo[/url]WłochyBahrain Merida+0:18
10Nairo QuintanaKolumbiaMovistar+0:22
17[url=/kolarstwo/michal-kwiatkowski]Michał Kwiatkowski[/url]PolskaSky+0:26
19Egan BernalKolumbiaSky+0:26
23[url=/kolarstwo/alessandro-de-marchi]Alessandro De Marchi[/url]WłochyCCC+1:23
29[url=/kolarstwo/amaro-antunes]Amaro Antunes[/url]PortugaliaCCC+4:05
66Paweł PoljańskiPolskaBora-Hansgrohe+12:02