Amerykański walec nie do zatrzymania. Bramkarka uratowała Rosjanki przed kompromitacją

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Alex Plavevski / Na zdjęciu: Amerykanki cieszą się ze zwycięstwa
PAP/EPA / Alex Plavevski / Na zdjęciu: Amerykanki cieszą się ze zwycięstwa

Reprezentacja USA w hokeju na lodzie kobiet pewnie pokonała drużynę Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego w sobotnim meczu grupy A igrzysk olimpijskich w Pekinie.

W sobotni wieczór spotkały się pierwsza i czwarta drużyna światowego rankingu, ale Rosjanki nie zagroziły poważnie Amerykankom. Reprezentantki USA pokazały, że będą walczyć o powtórzenie olimpijskiego sukcesu sprzed czterech lat. Pewnie wypunktowały rywalki i zwyciężyły ostatecznie 5:0.

Przewaga Amerykanek nie podlegała dyskusji, ale na pierwszego gola trzeba było poczekać do 13. minuty. W zamieszaniu krążek do bramki przeciwniczek posłała Savannah Harmon. Dopiero w drugiej tercji na 2:0 podwyższyła doświadczona Hilary Knight.

Rosjanki walczyły o honorowe trafienie, jednak Nicole Hensley jako pierwsza bramkarka w pekińskim turnieju zachowała czyste konto. W trzeciej tercji zmęczenie już dało znać o sobie, a świetnie przygotowane hokeistki z USA wbiły jeszcze trzy gole. Zdobyły je Grace Zumwinkle, Jesse Compher i Alexandra Carpenter. W sumie faworytki oddały aż 62 strzały, a przeciwniczki tylko 12.

Amerykanki mogły wygrać znacznie wyżej, ale Rosjanki ratowała z opresji Maria Sorokina. W końcowej fazie zastąpiła ją zaledwie 17-letnia Daria Gredzen i nie dała się zaskoczyć. Mimo tego reprezentacja USA wykonała zadanie i odniosła drugie zwycięstwo na igrzyskach w Pekinie. Kibice hokeja już ostrzą sobie zęby na hitowe starcie Amerykanek z Kanadyjkami, do którego dojdzie we wtorek.

Przypomnijmy, że wszystkie ekipy z grupy A niezależnie od wyników awansują do ćwierćfinału (rywalizacja toczy się teraz o lepsze rozstawienie przed fazą pucharową). Dołączą do nich trzy najlepsze zespoły z grupy B.

Wynik turnieju hokeja na lodzie kobiet: Grupa A: USA - Rosyjski Komitet Olimpijski 5:0 (1:0, 1:0, 3:0)