Żużel. Taśmy, upadki i wiele wycofań. O miejscu na podium zadecydowało losowanie

WP SportoweFakty / Michał Chęć / Na zdjęciu: Marcel Kowolik

Rozpoczęło ich 16, a skończyło 12 - to bilans przerwanego turnieju Zaplecza Kadry Juniorów w Bydgoszczy. Trudne warunki torowe i małe doświadczenie niektórych juniorów spowodowało wiele upadków. Ostatecznie tryumfatorem został Marcel Kowolik.

Na środę zaplanowano turniej Zaplecza Kadry Juniorów w Bydgoszczy, który miały być jednocześnie ostatnimi zawodami na torze klubu z Metalkas 2. Ekstraligi. Niestety już od rana pogoda nie dopisywała. W województwie kujawsko-pomorskim padał deszcz, który miał spore znaczenie dla stanu nawierzchni. Co prawda, około godziny 14:00 przez chmury zaczęło wreszcie przebijać się słońce.

Mimo wszystko nie udało się doprowadzić owalu do stanu idealnego przed planowanym czasem rozpoczęcia. O 15:30 trwały jeszcze ostatnie prace. 15 minut później ruszyła próba toru. Po niej ponownie zarządzono konserwację nawierzchni za pomocą szczotek, a później znów sprawdzili ją zawodnicy. Kilku z nich zanotowało nawet upadek. W końcu jednakże po ponad godzinie taśma poszła do góry po raz pierwszy.

Niestety od samego początku turniej stał pod znakiem przerwanych wyścigów i wypadków. Już w pierwszej gonitwie w taśmę wjechał Kevin Małkiewicz. Jego miejsce zajął Emil Maroszek, który został jednak wykluczony za dwa ostrzeżenia. Jeszcze w międzyczasie upadek zanotował Filip Seniuk. Później wycofał się z dalszego uczestnictw. To samo w czwartej gonitwie spotkało Franciszka Majewskiego, ale on kontynuował swój udział w zawodach.

Jeszcze gorzej było po kosmetyce toru. Od razu po przerwie z nawierzchnią zapoznał się Bartosz Nowak, a w powtórce na ostatnim wirażu, jadąc na prowadzeniu, na skutek defektu upadł Kacper Mania. W siódmym wyścigu na pierwszym miejscu wypadek zanotował Kacper Andrzejewski, który do tego uderzył w płot na prostej startowej. Na szczęście nic poważnego mu się nie stało. Chwilę później taśmę zerwał Alan Ciurzyński.

Co więcej, po dwóch seriach startów postanowił on wycofać się z turnieju. Tak samo zadecydowali Bartosz Nowak oraz Kacper Andrzejewski. Wszyscy podali ten sam powód - problemy sprzętowe. To oznaczało, że pozostało 12 uczestników i jeden rezerwowy.

W dalszej fazie kibice zgromadzeni na trybunach nie byli świadkami żadnej walki, oprócz tej w niektórych przypadkach, by dojechać do mety. Dla przykładu Kevin Małkiewicz w 12. biegu został nawet zdublowany. Kacper Mania z kolei ponownie upadł na prowadzeniu.

Ostatecznie arbiter przerwał zawody po 12 gonitwach, a zwycięzcą został niepokonany Marcel Kowolik. Po osiem punktów obok swoich nazwisk zapisali Antoni Mencel oraz Bartosz Jaworski, a o drugiej lokacie zadecydowało losowanie, w którym tryumfował ten pierwszy. Co ciekawe, na czwartej pozycji uplasował się rezerwowy Emil Maroszek, który wystąpił jednak w czterech wyścigach.