Co za poziom finału wspinaczki! Rekord świata w małym finale, złoto dla Indonezji

PAP/EPA / Veddriq Leonardo  / Na zdjęciu: Veddriq Leonardo i Reza Alipour Shenazandifard
PAP/EPA / Veddriq Leonardo / Na zdjęciu: Veddriq Leonardo i Reza Alipour Shenazandifard

W finałowej rywalizacji o medale we wspinaczce na czas oglądaliśmy wyścig z nowym rekordem świata! Nie było to jednak w finale igrzysk olimpijskich Paryż 2024, a w walce o brąz. Mistrzem został Indonezyjczyk Veddriq Leonardo.

We wtorek odbyły się kwalifikacje wspinaczki na czas mężczyzn na igrzyskach olimpijskich Paryż 2024. Najpierw w biegach o rozstawienie najlepszy był Veddriq Leonardo, który wyrównał rekord świata 4,79 sekundy.

Pół godziny później w pierwszej rundzie rywalizacji w parach nowy rekord świata ustanowił Amerykanin Sam Watson. Jego czas to 4,75 sekundy. Po tych wyścigach poznaliśmy ośmiu najlepszych, którzy w czwartek zmierzyli się o medale.

W czwartkowych ćwierćfinałach pewnie zwyciężali Watson, Leonardo oraz Reza Alipour Shenazandifard. Najciekawszy był wyścig Chińczyka Penga Wu z Włochem Matteo Zurlonim. Obaj zawodnicy szli bardzo równo, aż do samego topu. Ostatecznie minimalnie szybszy był Chińczyk, który wygrał o 0,002 sekundy.

W półfinale Sam Watson walczył z Chińczykiem Pengiem Wu. W walce o olimpijski finał szybszy był Wu, który pokonał 18-letnie rekordzistę świata. Do wyścigu o złoto awansował Veddriq Leonardo, choć Irańczyk szedł z nim bardzo równo do samego końca.

Starcie o brąz wygrał Sam Watson, który po raz kolejny ustanowił nowy rekord świata! Czas Watsona to 4,74 sekundy. W wielkim finale obaj zawodnicy wspinali się fenomenalnie i uzyskali bardzo dobre czasy. Minimalnie szybszy był Veddriq Leonardo, który zdobył złoto dla Indonezji.