US Open: Venus Williams lepsza od Petry Kvitovej w bitwie mistrzyń

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / DANIEL MURPHY / Venus Williams
PAP/EPA / DANIEL MURPHY / Venus Williams

Amerykanka Venus Williams pokonała 6:3, 3:6, 7:6(2) Petrę Kvitovą i awansowała do półfinału wielkoszlemowego US Open na kortach Flushing Meadows w Nowym Jorku.

W ćwierćfinale US Open doszło do konfrontacji wielkoszlemowych mistrzyń. Venus Williams pokonała po trzysetowej batalii Petrę Kvitovą i poprawiła na 2-4 bilans spotkań z Czeszką. Był to ich trzeci mecz rozstrzygnięty w tie breaku III partii. W Tokio (2013) i Dosze (2014) Amerykanka przegrała. Kvitova, docierając do ćwierćfinału, wyrównała swój najlepszy rezultat w Nowym Jorku z 2015 roku.

Trzy podwójne błędy kosztowały Williams stratę serwisu w trzecim gemie. Po błędzie forhendowym rywalki Amerykanka odrobiła stratę i wyrównała na 3:3. Kvitova zgasła, a reprezentantka gospodarzy prezentowała się coraz lepiej i bekhendem po linii zaliczyła przełamanie na 5:3. Wynik seta na 6:3 Williams ustaliła wygrywającym serwisem.

Bekhendem po linii Kvitova zaliczyła przełamanie na 2:0 w II secie. Czeszka obroniła dwa break pointy efektownymi forhendami i podwyższyła na 3:0. W tym momencie mecz został na kilka minut przerwany, bo zaczęło padać i zamknięto dach nad Arthur Ashe Stadium. Kombinacją głębokiego serwisu i forhendu Kvitova odparła break pointa w piątym gemie, a w siódmym kolejne dwa wygrywającymi serwisami. Czeszka do końca utrzymała przewagę przełamania. Set dobiegł końca, gdy Williams wyrzuciła return.

Genialny kros bekhendowy dał Kvitovej przełamanie na 2:1 w III partii. W czwartym gemie Czeszka była w nie lada tarapatach, ale wróciła z 0-40 i asem podwyższyła na 3:1. Nie udało się jej jednak dowieźć przewagi do końca. Popełniła podwójny błąd i na tablicy pojawił się wynik 3:3. Kvitova szybko się pozbierała i w ósmym gemie w efektownym stylu utrzymała podanie (trzy asy i wygrywający serwis).

Williams prowadziła 40-0 i ostatecznie wyszła na 5:4, ale po grze na przewagi (14 rozegranych punktów). O losach meczu zadecydował tie break, w którym Amerykanka zagrała kilka znakomitych forhendów. Podwójny błąd Kvitovej dał reprezentantce gospodarzy pięć piłek meczowych. Przy drugiej z nich Czeszka wyrzuciła return.

Pierwszy set nowojorskiej wojny stał na mizernym poziomie, ale od drugiego tenisistki zafundowały kibicom kapitalną ucztę. W trwającym dwie godziny i 34 minuty meczu obie tenisistki zaliczyły po trzy przełamania. Williams naliczono 21 kończących uderzeń i 29 niewymuszonych błędów. Kvitova miała 35 piłek wygranych bezpośrednio i 45 pomyłek.

W półfinale dojdzie do konfrontacji dwóch Amerykanek. Williams zmierzy się ze Sloane Stephens, z którą przegrała w I rundzie Rolanda Garrosa. Venus w 2017 roku gra wybornie w wielkoszlemowych imprezach. Osiągnęła finały Australian Open i Wimbledonu, a bilans jej meczów to 20-3. Po US Open wróci do Top 5 rankingu po raz pierwszy od stycznia 2011 roku.

US Open, Nowy Jork (USA) Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród w singlu kobiet 20 mln dolarów wtorek, 5 września