Kolejna wielkoszlemowa mistrzyni za burtą. Błyskawiczny awans Belgijki

PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Elise Mertens

Bianca Andreescu nie podbije Osaki (WTA 250). Kanadyjka była bezradna w starciu z Belgijką Greet Minnen. Błyskawicznie w kolejnej rundzie zameldowała się Elise Mertens.

W Osace na starcie nie zabrakło wielkoszlemowych mistrzyń. Obie odpadły w I rundzie. Bianca Andreescu (WTA 163) podzieliła los Sofii Kenin. Kanadyjska triumfatorka US Open 2019 uległa 3:6, 0:6 Greet Minnen (WTA 95). W ciągu 62 minut obie tenisistki miały po pięć break pointów. Andreescu nie wykorzystała żadnego z nich, a cztery razy oddała podanie.

Elise Mertens (WTA 27) w 61 minut rozbiła 6:1, 6:1 Mai Hontamę (WTA 126). Belgijka zdobyła 55 z 80 rozegranych punktów. Nie dała przeciwniczce żadnej szansy na przełamanie, a spożytkowała pięć z 10 break pointów. W II rundzie czeka ją starcie z Kimberly Birrell (WTA 150), która pokonała 6:2, 6:3 Saisai Zheng (WTA 1007). Australijka zniwelowała dwa z trzech break pointów i zaliczyła pięć przełamań.

We wtorek nie brakowało trzysetowych bojów. Marie Bouzkova (WTA 43) wygrała 7:6(6), 2:6, 6:3 z Moyuką Uchijimą (WTA 59). W pierwszym secie Czeszka prowadziła 5:2, ale jej rywalka ruszyła w pościg. Ostatecznie doszło do tie breaka, w którym nastąpiła kumulacja emocji. Górą była Bozukova po obronie piłki setowej. W drugiej partii Czeszka z 0:3 zbliżyła się na 2:3, ale straciła trzy kolejne gemy. W trzecim secie przegrywała 1:2, ale później uzyskała dwa przełamania i zameldowała się w II rundzie po dwóch godzinach i 45 minutach.

Harriet Dart (WTA 81) zwyciężyła 3:6, 7:5, 7:5 Laurę Siegemund (WTA 89) po trzygodzinnym maratonie. Brytyjka przegrywała 3:6, 1:3, ale doprowadziła do trzeciego seta. W nim w pogoń ruszyła Niemka, która z 2:5 wyrównała na 5:5. Dwa kolejne gemy padły łupem Dart, która w całym spotkaniu zdobyła o jeden punkt więcej (100-99).

Diane Parry (WTA 52) pokonała 4:6, 7:6(4), 6:1 Erikę Andriejewą (WTA 66). W trwającym dwie godziny i 33 minuty spotkaniu Francuzka zaserwowała 13 asów i wywalczyła 45 z 56 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Obroniła sześć z siedmiu break pointów i uzyskała trzy przełamania. O ćwierćfinał Parry zmierzy się z Minnen.

Kinoshita Group Japan Open, Osaka (Japonia)