Tak blisko finału! Bolesna końcówka meczu Polaka

Getty Images / Minas Panagiotakis / Na zdjęciu: Hugo Nys i Jan Zieliński

Jan Zieliński i Hugo Nys grali w niedzielę o finał zawodów ATP Masters 1000 na kortach twardych w Montrealu. Po nieprawdopodobnym zwrocie akcji w super tie-breaku ze zwycięstwa cieszyli się jednak faworyzowani Rajeev Ram i Joe Salisbury.

Rozstawiona z 14. numerem para Jan Zieliński i Hugo Nys nie była faworytem spotkania z duetem Rajeev Ram i Joe Salisbury. Amerykanin i Brytyjczyk to utytułowani debliści. W Montrealu zostali rozstawieni z trzecim numerem. To oni byli głównymi kandydatami do awansu do finału i swój cel osiągnęli, broniąc przy tym czterech meczboli.

Początek spotkania należał do Rama i Salisbury'ego. Amerykanin i Brytyjczyk pilnowali własnego podania i byli skuteczni w wykorzystywaniu swoich okazji. Już w drugim gemie udało się im uzyskać przełamanie. Potem zaatakowali jeszcze przy stanie 5:2 i dzięki breakowi zwieńczyli pierwszego seta rezultatem 6:2.

W drugiej części spotkania przyszła odpowiedź ze strony Zielińskiego i Nysa. Warszawianin i jego partner zdobyli przełamanie przy serwisie Salisbury'ego w trzecim gemie. Potem musieli się napracować, aby odeprzeć ataki rywali. W szóstym gemie Polak utrzymał podanie do 40. Kilkanaście minut później historia się powtórzyła. Tym razem nasz reprezentant i jego partner wykorzystali czwartego setbola i zamknęli partię wynikiem 6:4.

Ponieważ po dwóch setach był remis, zadecydował super tie-break. Rozgrywka ta była przez dłuższy czas bardzo wyrównana. Po drugiej zmianie stron Zieliński i Nys w wielkim stylu wygrali parę wymian i prowadzili 9-5. Nie wykorzystali jednak żadnego z czterech meczboli.

Ram i Salisbury wygrali dwa własne podania i zdobyli po punkcie przy serwisie Polaka i Monakijczyka. Dzięki temu na trzeciej zmianie stron był remis po 9. Wówczas "Zielak" popełnił podwójny błąd, a amerykańsko-brytyjski duet natychmiast wykorzystał piłkę meczową.

Tym samym po bolesnym zwrocie akcji w końcowej fazie spotkania Zieliński i Nys przegrali ostatecznie 2:6, 6:4, 9-11. Polsko-monakijska para straciła szansę na awans do finału gry podwójnej zawodów National Bank Open 2024.

O tytuł zagrają zatem Ram i Salisbury. Ich przeciwnikami będą w poniedziałek Hiszpan Marcel Granollers i Argentyńczyk Horacio Zeballos lub Salwadorczyk Marcelo Arevalo i Chorwat Mate Pavić.

National Bank Open, Montreal (Kanada)
ATP Masters 1000, kort twardy, pula nagród 6,795,5 mln dolarów
niedziela, 11 sierpnia

półfinał gry podwójnej:

Rajeev Ram (USA, 3) / Joe Salisbury (Wielka Brytania, 3) - Jan Zieliński (Polska, 14) / Hugo Nys (Monako, 14) 6:2, 4:6, 11-9