Szybki mecz o brąz. Amerykanie nie dali szans Czechom

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Tommy Paul i Taylor Fritz
Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Tommy Paul i Taylor Fritz

Tommy Paul i Taylor Fritz rozstrzygnęli na swoją korzyść sobotni mecz o brąz w ramach Letnich Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Amerykanie pewnie zwyciężyli parę Tomas Machac i Adam Pavlasek 6:3, 6:4.

W sobotnim meczu o trzecie miejsce zmierzyły się dwie pary, które przegrały w półfinale. Faworytami byli rozstawieni z trzecim numerem Taylor Fritz i Tommy Paul. Ich przeciwnikami byli dobrze prezentujący się w Paryżu Tomas Machac i Adam Pavlasek. Ten pierwszy triumfował w piątkowy wieczór wspólnie z Kateriną Siniakovą w grze mieszanej.

Od początku spotkania to Amerykanie nadawali tempo rywalizacji. Czesi byli pod presją w niemal każdym swoim gemie serwisowym w premierowej odsłonie. Widać było, że reprezentantom naszych południowych sąsiadów jakby brakowało energii. Skorzystali na tym tenisiści z USA.

W drugim gemie Fritz i Paul nie zdołali jeszcze wywalczyć przełamania. Ale uczynili to po zmianie stron, gdy zaatakowali przy podaniu Pavlaska. Potem dołożyli jeszcze breaka przy serwisie Machaca i dzięki temu prowadzili już 5:1.

Wówczas doszło do przebudzenia czeskiej pary. W siódmym gemie Paul nie wyserwował wygranej w secie i ich rywale pozostali w grze. Pavlaskowi i Machacowi udało się nieco poprawić wynik, jednak o całkowitym odrobieniu strat nie było mowy. W dziewiątym gemie Fritz zrobił wszystko, aby skutecznie zakończyć seta.

Jeśli chodzi o drugą partię, to wydarzenia również potoczyły się błyskawicznie. Już w gemie otwarcia serwis stracił Machac, a Amerykanie robili wszystko, aby utrzymać przewagę. Ostatecznie udała się im ta sztuka. Już w dziewiątym gemie mieli trzy piłki meczowe, lecz Machac nie dał się przełamać po raz drugi w secie.

Nerwowo zrobiło się tylko raz, gdy w dziesiątym gemie Fritz podawał po zwycięstwo w meczu. Amerykanie szybko wyszli na 40-0, ale zmarnowali kolejne trzy piłki na wagę medalu. Po chwili Czesi mieli nawet break pointa, lecz nie było im dane wrócić do gry. Tenisista z Kalifornii trafił parę razy pierwszym serwisem, co ułatwiło reprezentantom USA zakończenie spotkania przy siódmej okazji.

Tym samym po 70 minutach Fritz i Paul zostali brązowymi medalistami w grze podwójnej mężczyzn. Wcześniej srebro wywalczyli ich rodacy, Austin Krajicek i Rajeev Ram. Natomiast mistrzami olimpijskimi zostali Australijczycy Matthew Ebden i John Peers (więcej tutaj).

Igrzyska olimpijskie, Paryż (Francja) Stade Roland Garros, kort ziemny sobota, 3 sierpnia

mecz o 3. miejsce gry podwójnej mężczyzn:

Taylor Fritz (USA, 3) / Tommy Paul (USA, 3) - Tomas Machac (Czechy) / Adam Pavlasek (Czechy) 6:3, 6:4