Gauff potwierdziła świetną formę. Wojna na wyniszczenie w meczu Krejcikovej

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Rob Newell - CameraSport  / Na zdjęciu: Coco Gauff
Getty Images / Rob Newell - CameraSport / Na zdjęciu: Coco Gauff

W środę pewny awans do trzeciej rundy Wimbledonu zanotowała Coco Gauff, która oddała Rumunce Ance Todoni tylko trzy gemy. Znakomite widowisko stworzyły z kolei Barbora Krejcikova i Weronika Kudermetowa, które spędziły na korcie ponad trzy godziny.

Środowy plan dnia na kortach Wimbledonu ponownie uległ zmianie przez opady deszczu. Z tego powodu pierwsze spotkania na obiektach otwartych rozpoczęły się z ponad godzinnym opóźnieniem. W pierwszych zaplanowanych na ten dzień starciach zobaczyliśmy w akcji między innymi Coco Gauff, czyli jedną z faworytek do końcowego triumfu.

Wiceliderka rankingu WTA w drugiej rundzie zmierzyła się z rumuńską kwalifikantką Ancą Todoni. Panie dzieli 140 miejsc na światowej liście, więc zdecydowaną faworytką była Amerykanka. Gauff rozpoczęła to starcie od przełamania, by po chwili wyjść na 2:0. Choć w dwóch kolejnych gemach obie zawodniczki wypracowały break pointy, żadnej szansy nie udało się wykorzystać. Dopiero w piątym gemie turniejowa "dwójka" dołożyła drugie przełamanie, co przełożyło się na późniejsze zwycięstwo 6:2.

Drugi set przyniósł już całkowitą dominację faworytki, która rozpoczęła go od przełamania. Todoni tylko w trzecim gemie zdołała obronić serwis, ale była to jedynie chwilowa przerwa w pogoni Amerykanki do triumfu. Gauff odpowiedziała 4-gemową serią, dołożyła dwa kolejne przełamania i po 67 minutach gry mogła cieszyć się z pewnej wygranej 6:2, 6:1 i awansu do trzeciej rundy.

Awans wywalczyła też rozstawiona z numerem 31. Barbora Krejcikova. Jej mecz z Weroniką Kudermetowa był prawdziwą wojną na wyniszczenie, która trwała dokładnie aż 3 godziny i 19 minut. Pierwsza partia przyniosła wyrównaną walkę. Choć Rosjanka zanotowała dwa przełamania, rywalka od razu odrabiała stratę. W decydujących fragmentach lepsza była jednak Czeszka, która najpierw obroniła cztery piłki setowe, by w tie-breaku wykorzystać pierwszą szansę po swojej stronie i triumfować 7:6(4).

Ogromnych emocji nie brakowało również w drugim secie. Również w tym przypadku do wyłonienia zwyciężczyni potrzebny był tie-break, ale tym razem był on popisem Kudermetowej. Rosjanka rozbiła wręcz rywalkę, oddając jej tylko jeden punkt i wyrównując stan meczu. Decydująca odsłona ponownie przyniosła wyrównaną walkę, która zakończyła się wygraną Krejcikovej 7:5, co dało jej miejsce w trzeciej rundzie.

Najbardziej interesująco zapowiadało się z kolei starcie powracającej Naomi Osaki z turniejowym numerem 19., czyli Emmą Navarro. Pierwszy set przyniósł pewną postawę serwisową u obu zawodniczek, które błyskawicznie utrzymywały podania. Przełom nastąpił w siódmym gemie, kiedy Amerykanka przełamała rywalkę bez straty punktu. Był to kluczowy moment tej partii, zakończonej wygraną Navarro 6:4.

Uskrzydlona tenisistka zza oceanu od początku drugiego seta narzuciła mocne tempo. Efektem była seria czterech wygranych gemów z rzędu i dwukrotne przełamanie Japonki, która wyraźnie spuściła z tonu. Osaka zdołała co prawda utrzymać podanie w piątym gemie, ale nic więcej nie zdziałała. Navarro odpowiedziała tym samym, a w ostatnim gemie zanotowała czwarte już przełamanie. Wygrała tym samym tę odsłonę 6:1.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania) Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród 50 mln funtów środa, 3 lipca

II runda gry pojedynczej:

Katie Volynets (USA, Q) - Maria Carle (Argentyna) 6:2, 7:5 Jule Niemeier (Niemcy) - Viktorija Golubić (Szwajcaria) 6:2, 6:1 Sonay Kartal (Wielka Brytania, Q) - Clara Burel (Francja) 6:3, 5:7, 6:3 Barbora Krejcikova (Czechy, 31) - Weronika Kudermetowa 7:6(4), 6:7(1), 7:5 Camila Osorio (Kolumbia) - Lauren Davis (USA) 6:3, 6:1 Coco Gauff (USA, 2) - Anca Todoni (Rumunia, Q) 6:2, 6:1 Bianca Andreescu (Kanada) - Linda Noskova (Czechy, 23) 6:3, 7:6(5) Emma Raducanu (Wielka Brytania, WC) - Elise Mertens (Belgia) 6:1, 6:2 Diana Sznaider - Sloane Stephens (USA) 6:1, 6:1 Emma Navarro (USA, 19) - Naomi Osaka (Japonia) 6:4, 6:1