Hubert Hurkacz postawił się liderowi rankingu. Zadecydowały tie breaki

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
Getty Images / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz

Hubert Hurkacz nie powtórzył sukcesu z 2022 roku i nie wygrał rozgrywanego na kortach trawiastych turnieju ATP 500 w Halle. W niedzielnym finale Polak w dwóch setach przegrał z liderem światowego rankingu, Jannikiem Sinnerem.

Hubert Hurkacz wspaniale spisywał się w turnieju ATP w Halle i doszedł do finału bez straty seta. W meczu o tytuł czekało go najtrudniejsze możliwe zadanie - mecz z nowym liderem światowego rankingu Jannikiem Sinnerem. Polak zaprezentował wszystkie swoje atuty, ale przegrał 6:7(8), 6:7(2).

Najwyżej rozstawiony Sinner, który w Halle rozgrywał pierwszy turniej od czasu objęcia prowadzenia w rankingu, przystąpił do niedzielnego meczu jako zdecydowany faworyt. Jednak oznaczony numerem piątym Hurkacz stawiał mu mocny opór i przez cały pojedynek rywalizował jak równy z równym.

W pierwszym secie nie doszło do żadnego przełamania, a puentą był emocjonujący tie break. W nim Sinner objął prowadzenie 5-2, ale Hurkacz odrobił stratę, obronił też piłkę setową asem i wyrównał na 6-6. Następnie Polak zdobył punkt na 7-6 i sam wywalczył setbola, lecz Sinner popisał się wówczas znakomitym forhendem.

Obaj z pasją walczyli o każdy punkt. Sinner nie wykorzystał też drugiego setbola (przy 8-7), ale po chwili zdobył trzecią okazję, przy której Hurkacz zepsuł bekhend i pierwsza partia padła łupem tenisisty z San Candido.

W drugiej odsłonie Sinner miał nieznaczną przewagę, ale znów nie było przełamań i potrzebny był tie break. Tym razem rozstrzygająca rozgrywka potoczyła się po myśli Włocha, który gładko wyszedł na prowadzenie 6-2, po czym zakończył pojedynek mocnym zagraniem z bekhendu.

Mecz trwał godzinę i 49 minut. W tym czasie Hurkacz zaserwował 13 asów, ani razu nie dał się przełamać, miał jednego break pointa, którego nie wykorzystał, i łącznie zdobył 72 punkty, o 17 mniej od Sinnera.

Tym samym Hurkacz nie powtórzył sukcesu z 2022 roku, gdy wygrał turniej w Halle, w finale pokonując wówczas prowadzącego w rankingu Daniła Miedwiediewa. Dla Polaka to trzecia porażka w 11. w karierze meczu o tytuł na poziomie ATP Tour. Za występ w Halle otrzyma 330 punktów do klasyfikacji, dzięki którym w poniedziałek zostanie siódmym singlistą świata, oraz 226,9 tys. euro premii finansowej.

Z kolei Sinner zdobył 14. w karierze tytuł w głównym cyklu, ale pierwszy na trawie. Stał się 17. aktywnym tenisistą, który skompletował wygrane turnieje na wszystkich nawierzchniach. Za triumf w Terra Wortmann Open zainkasuje 500 "oczek", czym umocni się na prowadzeniu w rankingu ATP, oraz 421,7 tys. euro.

Terra Wortmann Open, Halle (Niemcy) ATP 500, kort trawiasty, pula nagród 2,255,6 mln euro niedziela, 23 czerwca