Rio 2016. Królowa Anita! Polka ze złotem i rekordem świata!

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA
PAP/EPA

Anita Włodarczyk zdeklasowała rywalki i w fantastycznym stylu została mistrzynią olimpijską w rzucie młotem! 31-letnia Polka w konkursie finałowym dopięła swego - pobiła o ponad metr własny rekord świata!

Anita Włodarczyk była murowaną faworytką do złota. Prawdę mówiąc od dłuższego czasu nie było na horyzoncie nikogo, kto mógłby zagrozić naszej zawodniczce. Polka triumfuje na wszystkich najważniejszych zawodach, a w Rio de Janeiro potwierdziła swoją dominację.

Już w pierwszej próbie 31-letnia zawodniczka uzyskała bardzo dobry wynik (76,35 m), który dałby jej srebro. Na tym jednak nasza reprezentantka nie poprzestała. Wprost przeciwnie. To był dopiero początek. W drugim podejściu Włodarczyk poprawiła rekord olimpijski, który przed czterema laty w Londynie ustanowiła Rosjanka Tatiana Belobodorowa (78,18 m). Polka uzyskała wynik 80,40 m.

W trzecim podejściu mistrzyni świata zrobiła to, o czym mówiła od pewnego czasu. 31-letnia młociarka pobiła własny rekord świata! Zrobiła to w niezwykłym stylu, bo dotychczasowy najlepszy rezultat na świecie poprawiła o ponad metr (81,08 m z ubiegłego roku). Nowy rekord wynosi 82,29 m.

Rywalki nie miały nic do powiedzenia. Od początku trwała walka jedynie o drugie miejsce. Zajęła je Chinka Zhang Wenxiu, która przegrała z Polką o ponad pięć metrów. Brązowy medal padł łupem Sophie Hitchon. Brytyjka w najlepszym podejściu miała rezultat o blisko osiem metrów gorszy od naszej mistrzyni.

W finale wystartowała również Joanna Fiodorow. Druga z Polek długo zajmowała ósmą lokatę, ale w trzeciej serii na dziewiątą pozycję zepchnęła ją Amerykanka Amber Campbell, wskutek czego nasza reprezentantka zakończyła udział w zawodach.

Włodarczyk zdobyła pierwsze w karierze złoto olimpijskie. Na poprzednich igrzyskach Polka sięgnęła po srebro.