Wielkie rozczarowanie gospodarzy! Francuzi skarceni na starcie

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / MARTIN DIVISEK  / Na zdjęciu: Mathias Gidsel
PAP/EPA / MARTIN DIVISEK / Na zdjęciu: Mathias Gidsel

Niemcy wreszcie przełamali kiepską passę w starciach ze Szwedami i pokonali ich 30:27. Igrzyska w Paryżu od porażki zaczęli gospodarze - Trójkolorowi nie poradzili sobie w starciu z Duńczykami.

Pierwszy wieczór turnieju piłkarzy ręcznych to była prawdziwa uczta. Dość powiedzieć, że doszło do powtórki spotkań decydujących o medalach ostatnich mistrzostw Europy. W styczniu w Kolonii o brąz zagrali Niemcy ze Szwedami, a o złoto Duńczycy z Francuzami. Dokładnie w takiej kolejności w sobotę szczypiorniści wyszli na parkiet w Paryżu.

Dla Niemców była to idealna okazja do rewanżu za przegranie meczu o trzecie miejsce w czempionacie rozegranym przed własną publicznością. Chociaż podopieczni Alfreda Gislasona to drużyna ze światowego topu, w spotkaniach ze Szwedami od dawna mają problem. Szczypiorniści Trzech Koron nie dali się pokonać Niemcom w poprzednich ośmiu pojedynkach i nie wyobrażali sobie, że passa ta zostanie przełamana w meczu otwarcia na igrzyskach olimpijskich.

Szybko stało się jasne, że największymi gwiazdami meczu będą bramkarze - Andreas Wolff oraz Andreas Palicka. Obaj już od pierwszych minut bronili na kosmicznym wręcz poziomie - w 9. minucie pojedynku na tablicy wyników było po 1, a oni zdążyli już kilkukrotnie zabłysnąć. Mocnym punktem Niemców był też Juri Knorr. Zawodnik pożegnał się jednak z grą po kwadransie - wtedy bowiem zobaczył czerwoną kartkę za faul na Lagergrenie. Początkowo sędziowie nie byli pewni, na jaką karę zasłużył rozgrywający, ale wideoweryfikacja nie pozostawiła złudzeń.

Niemcy zrobili wszystko, by załatać wyrwę po Knorze, a od stanu 7:7 do końca pierwszej połowy to oni mieli nieznaczne prowadzenie. Przez ich obronę nie mógł przebić się Gottfridsson, męczyli się też pozostali zawodnicy. Szwedom udało się doprowadzić do wyrównania w drugiej połowie, ale nie udało się pójść za ciosem - za każdym Niemcy skutecznie odpierali ataki. Przez długi czas nasi zachodni sąsiedzi mieli przewagę zaledwie jednej bramki - zmieniło się to dopiero na dziesięć minut przed końcem, gdy odskoczyli na trzy trafienia. Taką też różnicą zakończyło się to starcie.

***

Ostatnim pojedynkiem dnia było to najbardziej wyczekane - wreszcie na boisku pojawili się gospodarze imprezy - Francuzi. Na start przyszło im się zmierzyć z odwiecznymi rywalami Duńczykami - to między tymi ekipami w ostatnich latach często rozstrzygała się walka o najważniejsze trofea. W styczniu w finale mistrzostw Europy górą byli Trójkolorowi - wygrali 33:31.

I tym razem od mocnego "C" rozpoczęli gospodarze. Francuzi błyskawicznie rzucili się do budowania przewagi i zaliczyli naprawdę fantastyczny początek - w szóstej minucie prowadzili już 5:2, a w 12. minucie po rzucie Nedima Remiliego było już 9:4. Wtedy też wreszcie otrząsnęli się Duńczycy i ze zdwojoną motywacją zabrali się za odrabianie strat. Trójkolorowi nieco spuścili z tonu, natomiast ich rywale z minuty na minutę wyglądali coraz lepiej. Swoje dokładał Landin i nie trzeba było długo czekać, by na tablicy wyników pojawił się remis. Ostatnie dziesięć minut pierwszej połowy to było już swoiste przeciąganie liny - na przerwę z jednobramkową przewagą zeszli Skandynawowie.

W drugiej części meczu dwoił się i troił Nikola Karabatić, dla którego igrzyska w Paryżu są ostatnim turniejem w karierze. Widać było, że niezwykle mocno zależy mu na zwycięstwie i pragnie, by ekipa pod jego wodzą zaprezentowała się z doskonałej strony przed własnymi kibicami. Jednak nie tylko on chciał zacząć imprezę od wygranej. Duńczycy złapali wiatr w żagle, a trio Gidsel - Hansen - Pytlick było niemal bezbłędne. Francuska obrona była nieco spóźniona w walce z tą doskonale spisującą się trójką i to miało przełożenie na tablicy wyników. Skandynawowie prowadzili trzema-czterema bramkami. Na osiem minut przed końcem przewaga Duńczyków urosła już do sześciu trafień i Trójkolorowi znaleźli się w poważnych tarapatach.

Nie potrafili jednak odwrócić losów meczu - końcówka to prawdziwy popis Duńczyków, którzy ostatecznie wygrali ośmioma golami!