Eliminacje Euro 2020: Finlandia - Włochy. Italia jest bezbłędna. Rewelacja pokonana

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Mauri Ratilainen / Na zdjęciu: Teemu Pukki (z lewej) walczy o piłkę z Nicolo Barellą (z prawej)

Szósty mecz i szóste zwycięstwo reprezentacji Włoch w eliminacjach Euro 2020. Podopieczni Roberto Manciniego wygrali 2:1 z Finlandią na szczycie grupy J.

Finowie nie urwali punktu Włochom w żadnych rozgrywkach od 1975 roku. Przed meczem w Tampere mieli za sobą siedem porażek z rzędu z przeciwnikiem z Półwyspu Apenińskiego, a w sumie przegrali 13 takich oficjalnych spotkań. W trwających eliminacjach drużyna z północy kontynentu jest rewelacją, mimo to na niewygodnego przeciwnika sposobu nie znalazła.

Roberto Mancini sięgnął po rezerwy, poszukał w swojej kadrze świeżości. Za jego zespołem był przeciętny występ w Armenii, więc odesłanie na ławkę Alessio Romagnoliego, Federico Bernardeschiego i Andrei Belottiego nie było obarczone dużym ryzykiem. Wątpliwości budziło wymienienie tego ostatniego, kapitana Torino FC, ale selekcjoner postanowił zobaczyć w dużym wymiarze czasowym Ciro Immobile. Poza napastnikiem Lazio zagrał jego kompan z klubu Francesco Acerbi, a także Armando Izzo i Lorenzo Pellegrini. Marco Verratti miał wolne z powodu kartek. Za niego wskoczył Stefano Sensi.

Nieplanowana przez Manciniego była zmiana Emersona Palmieriego. Obrońca naciągnął mięsień w pojedynku biegowym z Teemu Pukkim i już w 8. minucie został wymieniony na Alessandro Florenziego.

Włosi po przemeblowaniu potrzebowali trochę czasu na zdominowanie przeciwnika. Na początku meczu raz wymieniali podania gospodarze, innym razem goście, ale niewiele z tego wynikało. Piłkarze nie rozpieszczali publiczności sytuacjami podbramkowymi. Rozkręcili się piłkarze z Italii, a Stefano Sensi oraz Nicolo Barella poczęstowali strzałami Lukasa Hradeckiego. Od 25. minuty na boisku rządzili Włosi, ale nie udokumentowali tego prowadzeniem do końca pierwszej połowy.

W Finlandii nie grał z powodu kartek Tim Sparv, jeden z reżyserów jej gry. W pierwszej połowie drużyna z północy kontynentu nie oddała celnego strzału, więc Gianluigi Donnarumma popracował tylko trochę na przedpolu. W 47. minucie Teemu Pukki dostał dobre podanie i postraszył uderzeniem pół metra obok słupka. To zapowiadało emocje.

Reprezentacja Włoch ponownie potrzebowała czasu na rozwinięcie skrzydeł po wyjściu z szatni. Kiedy goście ponownie przyspieszyli, tym razem strzelili gola na 1:0. Ciro Immobile główkował celnie po dośrodkowaniu Federico Chiesy przedłużonym pechowo przez Paulusa Arajuuriego. Podopieczni Manciniego prowadzili zasłużenie, a selekcjoner powinien być zadowolony ze skuteczności swoich napastników we wrześniowym dwumeczu. Trafił Belotti w Armenii, przymierzył Ciro w Finlandii. Obsada ataku to z reguły bolączka Włochów.

Pozostałe gole padły z rzutów karnych. Teemu Pukki pokonał Gianluigiego Donnarummę w 72. minucie po faulu Stefano Sensiego. Po przeciwnej stronie boiska Jorginho strzelił z 11. metra do sieci po tym jak Sauli Vaisanen blokował ręką uderzenie Nicolo Barelli. Zrobiło się 2:1 dla gości i taki wynik utrzymał się. Końcówka meczu miała odrobinę dramaturgii, a Włosi nie mieli łatwej drogi po szósty komplet punktów. Nie zmienia to faktu, że rozwiązują w eliminacjach wszystkie problemy i pewnie zmierzają po awans.

Finlandia - Włochy 1:2 (0:0) 0:1 - Ciro Immobile 59' 1:1 - Teemu Pukki (k.) 72' 1:2 - Jorginho (k.) 79'

Finlandia: Lukas Hradecky - Albin Granlund (82' Pyry Soiri), Joona Toivio, Paulus Arajuuri, Sauli Vaisanen, Jere Uronen - Robin Lod, Rasmus Schuller (87' Joni Kauko), Glen Kamara, Lassi Lappalainen (75' Jasse Tuominen) - Teemu Pukki.

Włochy: Gianluigi Donnarumma - Armando Izzo, Leonardo Bonucci, Francesco Acerbi, Emerson Palmieri (8' Alessandro Florenzi) - Stefano Sensi, Jorginho, Nicolo Barella - Federico Chiesa (72' Federico Bernardeschi), Ciro Immobile (76' Andrea Belotti), Lorenzo Pellegrini.

Żółte kartki: Schuller, Arajuuri, Vaisanen, Kauko (Finlandia) oraz Jorginho, Donnarumma (Włochy).

Sędzia: Bobby Madden (Szkocja).