34. kolejka Bundesligi: Wolfbsurg sensacyjnym mistrzem!

Mistrzem Niemiec w sezonie 2008/09 została drużyna VfL Wolfsburga! Piłkarze prowadzeni przez Felixa Magatha rozpoczynali rundę wiosenną na 9. miejscu. Wysoka dyspozycja w rundzie rewanżowej sprawiła, że to właśnie ten zespół cieszy się z pierwszego w historii tytułu mistrzowskiego. Drugie miejsce zajęła ekipa Bayernu Monachium.

VfL Wolfbsburg przed ostatnią kolejką miał na swoim koncie 66 punktów. O dwa "oczka" mniej na swoim koncie miał Bayern Monachium oraz VfB Stuttgart. To właśnie między tymi trzema zespołami miały roztrzygnąć sie losy mistrzowskiego tytułu.

Piłkarze Felixa Magatha podejmowali na Volkswagen Arena, zmęczony 120-minutowym - przegranym - bojem w Pucharze UEFA, Werder Brema. Już od samego początku zdecydowanie przeważali gospodarze, którzy wyszli na prowadzenie w 6. minucie spotkania, kiedy to piłkę do siatki skierował Zvjezdan Misimovic. Tuż przed końcem pierwszego kwadransu gry na 2:0 dla "Wilków" podwyższył Grafite. Nie był to jednak koniec festiwalu strzeleckiego w wykonaniu Wolfsburga. W 26. minucie pojedynku bramkę samobójczą zdobył Sebastian Prödl. Kontaktowego - i jak się później okazało honorowego - gola dla ekipy prowadzonej przez Thomasa Schaafa strzelił Diego. Po przerwie wciąż tempo gry dyktowali gracze miejscowego teamu, którzy byli coraz bliżej wielkiego sukcesu. W 56. minucie starcia po raz drugi futbolówkę w siatce umieścił Brazylijczyk - Grafite. Wynik meczu na 5:1 dla "Wilków" ustalił Edin Dzeko.

Na Allianz Arena w Monachium tamtejszy Bayern zmierzył się z VfB Stuttgartem. Piłkarze Juppa Heynckessa wciąż mieli szanse na obronę mistrzowskiego tytułu, nic więc dziwnego, że Bawarczycy robili co mogli, aby wyjść zwycięsko z tego boju. Opłaciła się walka od samego początku, bowiem w 15. minucie gospodarze wyszli na prowadzenie, po samobójczym trafieniu Khalida Boulahrouza. Na kolejną bramkę trzeba było poczekać do 59. minuty. Wówczas to na listę strzelców wpisał się Marko van Bommel, podwyższając na 2:0 dla Bayernu. Ostatnie słowo w tym pojedynku należało do Mistrzów Niemiec z 2007 roku. Jedyny gol dla przyjezdnych był dziełem Mario Gomeza.

W Bundeslidze nie utrzymali się gracze Arminii Bielefeld, którzy w całym sezonie zdobyli 28 punktów. W ostatniej kolejce zespół ten podejmował na własnym obiekcie Hannover SV. Spotkanie zakończyło się rezultatem patowym 2:2. Gracze Michaela Frontzecka świetnie rozpoczęli spotkanie, bowiem już w 3. minucie prowadzili 1:0. Wszystko to za sprawą samobójczej bramki Mario Eggimanna. Goście nie mieli jednak zmaiaru rezygnować z walki o punkty. Z czasem to oni przejęli inicjatywę na boisku, a uwieńczeniem tego było wyrównujące trafienie Jiri Stajnera. W 84. minucie Sergio Pinto wysunął na prowadzenie HSV i wówczas stało się niemal jasne, że Arminia opuści szeregi Bundesligi. Remis dla gospodarzy uratował Artur Wichniarek w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry. Jacek Krzynówek rozegrał całe spotkanie.

Dzięki wygranej 4:0 nad Herthą Berlin, na 17. miejsce w tabeli awansowali piłkarze Karlsruher SC. Nie uchroniło to jednak tego teamu przed - podobnie jak w przypadku Arminii - spadkiem z najwyższej klasy rozgrywkowej. Najwięcej, bo dwie bramki dla gospodarzy zdobył Joshua Kennedy. Po jednym trafieniu dopisali Sebastian Freis i Maik Franz.

Rzutem na taśmę ligowy byt zapewnili sobie zawodnicy Borussii Moenchengladbach, którzy zremisowali u siebie z Borussią Dortmund 1:1. Bramka dla gospodarzy była autorstwa Dantego, zaś dla gości Jakuba Błaszczykowskiego.

Interesująco było również na stadionach w Gelsenkirchen i Frankfurcie. Schalke przegrało z beniaminkiem - Hoffenheim 2:3. Takim samym wynikiem zakończył sie pojedynek Eintrachtu z Hamburgerem.

VfL Wolfsburg - Werder Brema 5:1 (3:1)

1:0 - Misimovic 6'

2:0 - Grafite 15'

3:0 - Prödl (sam.) 26'

3:1 - Diego 31'

4:1 - Grafite 56'

5:1 - Dzeko 74'

Schalke 04 Gelsenkirchen - TSV 1899 Hoffenheim 2:3 (2:1)