PNA: Błyskawiczny gol nie zapewnił zwycięstwa Zambii

Zambijczycy, triumfatorzy Pucharu Narodów Afryki z 2012 roku, zaczęli turniej od remisu z Demokratyczną Republiką Konga. Miedziane Pociski znajdowały się na prowadzeniu przez ponad godzinę.

Pojedynek inaugurujący zmagania w grupie B Puchar Narodów Afryki, który odbył się na stadionie Nuevo Estadio de Ebebiyin, Zambijczycy rozpoczęli w najlepszy możliwy sposób. Już w 2. minucie po niepewnej interwencji bramkarza Roberta Kidiaby piłka na 18. metrze dotarła do Givena Singulumy, który nie miał problemów ze skierowaniem jej do niemal pustej siatki. [ad=rectangle] Lamparty szybko mogły odrobić straty, jednak w dwóch sytuacji skutecznością nie popisał się konkurent Łukasza Teodorczyka z Dynama Kijów Dieumerci Mbokani. Pod bramką Kennedy'ego Mweene groźnie zrobiło się także po strzałach Yannicka Bolasie.

Po zmianie stron kadrowicze Florenta Ibenge długo bili głową w mur, ale ostatecznie zdołali złamać opór Zambijczyków. Na listę strzelców w 65. minucie wpisał się Bolasie (na co dzień zawodnik angielskiego Crystal Palace), który mocnym uderzeniem w górny róg wykończył świetne podanie Cedricka Mabwatiego.

W końcówce bliżsi odniesienia zwycięstwa byli zawodnicy z Demokratycznej Republiki Konga. Raz jeszcze dogodnej sytuacji nie zamienił na gola Mbokani, zaś w doliczonym czasie gry w polu karnym szarżował Chancel Mbemba, który omal nie spowodował kontuzji ratującego swój zespół Mweene.

W drugim meczu pierwszej kolejki grupy B Tunezyjczycy zmierzą się z Wyspami Zielonego Przylądka. Zambia oraz DR Konga powrócą do rywalizacji 22 stycznia.

Zambia - Demokratyczna Republika Konga 1:1 (1:0) 1:0 - Singuluma 2' 1:1 - Bolasie 66'

Zambia: Mweene - Nkausu, Mtonga, Sunzu, Mbola (63' Mwanza) - Lungu, Singuluma, Sinkala (86' Munthali) - Mayuka (69' Kangwa), Kampamba (75' Mulenga), Kalaba.

DR Konga: Kidiaba - Kasusula, Mongungu, Mpeko, Kimwaki - Mbemba Mangulu, Mulumbu - Mubele Ndombe (63' Mubele), Kage (64' Kabananga), Bolasie - Mbokani.

Żółte kartki: Sunzu, Singuluma, Sinkala (Zambia).

Sędzia: Gehad Grisha (Egipt).