Pogoń Szczecin poradziła sobie bez liderów. Decydował jeden gol

PAP / Marcin Bielecki / Mecz PKO Ekstraklasy: Pogoń Szczecin - Stal Mielec

Pogoń Szczecin miała problem z przeprowadzeniem skutecznego ataku bez Kamila Grosickiego i Efthymisa Koulourisa w podstawowym składzie. Grała jednak ambitnie i w końcówce podstawowego czasu strzeliła Stali Mielec gola na 1:0.

W ostatnim sobotnim meczu w PKO Ekstraklasie zmierzyli się Pogoń Szczecin ze Stalą Mielec. We wcześniejszych kolejkach trochę lepiej wiodło się piłkarzom Jensa Gustafssona, którzy zdobyli cztery punkty. Stal zapunktowała po raz pierwszy i ostatni na inaugurację sezonu w zremisowanym 1:1 meczu z Widzewem Łódź.

W składzie Pogoni doszło do trzech zmian w porównaniu z przegranym 0:1 meczem z Górnikiem Zabrze. Wszystkie były spowodowane kontuzjami. Z jedenastki wypadli Mariusz Malec, Kamil Grosicki oraz Efthymis Koulouris. Ich zastępcami byli Leonardo Borges, Rafał Kurzawa i Patryk Paryzek. Trener Kamil Kiereś zamieszał skromniej i wstawił Fryderyka Gerbowskiego za Marvina Sengera.

Rozgrywany w duchocie mecz rozpoczął się ospale. Żadna z sytuacji podbramkowych nie zasługiwała na miano stuprocentowej. Najgroźniejsze było zablokowane uderzenie Linusa Wahlqvista po wymianie podań, w którą zaangażowała się połowa jedenastki Pogoni.

Stal nie pozostała dłużna, a kiedy zaczęła stwarzać sytuacje podbramkowe, to były one nawet groźniejsze. Uderzenia Fryderyka Gerbowskiego i Ilji Szkurina były testami dla Valentina Cojocaru w bramce Pogoni. Rumun nie przepuścił piłki do siatki.

W 37. minucie wynikło z przypadku uderzenie Patryka Paryzka prosto w Mateusza Kochalskiego, ale na stuprocentową okazję Pogoni trzeba było poczekać do doliczonego czasu w pierwszej połowie. W niej dośrodkowanie Linusa Wahlqvista zostało zgrane przez Patryka Paryzka pod nogi Kacpra Łukasiaka. Pomocnik nie dostawił dobrze stopy do piłki, przez co spudłował z doskonałej pozycji.

Po przerwie odrobinę przyspieszyła Pogoń, chociaż tylko od czasu do czasu z jej rozegrań wynikało coś niebezpiecznego dla Stali. Niezmiennie mecz nie był napakowany sytuacjami podbramkowymi.

Spośród szczecinian najgroźniejsze uderzenia zaczął oddawać Wahan Biczachczjan. Po podaniu z rzutu rożnego spudłował, a niewiele później mógł zdobyć gola po dograniu Alexandra Gorgona, jednak nie pozwoliła na to robinsonada Mateusza Kochalskiego.

Delikatny, ale jednak widoczny gołym okiem napór Pogoni pozwolił rozstrzygnąć mecz w 84. minucie. Alexander Gorgon znalazł sposób na pokonanie Mateusza Kochalskiego strzałem głową. Austriak sprytnie skierował piłkę w narożnik bramki odsłonięty przez bramkarza. Asystował dopiero co wprowadzony z ławki rezerwowych na boisko Joao Gamboa i zrobiło się 1:0 w Szczecinie.

Pogoń Szczecin - Stal Mielec 1:0 (0:0)
1:0 - Alexander Gorgon 84'

Pogoń: Valentin Cojocaru - Linus Wahlqvist (83' Jakub Lis), Benedikt Zech, Leonardo Borges, Leonardo Koutris - Kacper Łukasiak (83' Igor Korczakowski), Fredrik Ulvestad - Wahan Biczachczjan (88' Wojciech Lisowski), Alexander Gorgon, Rafał Kurzawa (83' Joao Gambao) - Patryk Paryzek (65' Adrian Przyborek)

Stal: Mateusz Kochalski - Bert Esselink, Mateusz Matras, Piotr Wlazło (90' Robert Dadok), Krzysztof Wołkowicz - Matthew Guillaumier, Koki Hinokio - Alvis Jaunzems (90' Rave Assayag), Fryderyk Gerbowski (71' Dawid Tkacz), Maciej Domański (88' Adrian Bukowski) - Ilja Szkurin

Żółte kartki: Ulvestad (Pogoń) oraz Guillaumier, Gerbowski, Wołkowicz, Szkurin (Stal)

Sędzia: Damian Kos (Gdańsk)

Widzów: 17169