Rzucił Niemców na kolana. Już wszystko jasne, co oznacza jego cieszynka

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Alex Gottschalk/DeFodi Images/DeFodi via Getty Images) / Na dużym zdjęciu cieszynka Mikela Merino, na małym celebracja gola w wykonaniu jego ojca

Mikel Merino w 119. minucie zdobył zwycięską bramkę w ćwierćfinałowym meczu Euro 2024 Hiszpanii z Niemcami. Chwilę później odtworzył cieszynkę, którą jego ojciec Angel wykonał ponad trzy dekady temu. Merino seniorowi asystował wówczas... Jan Urban.

Mecz reprezentacji Hiszpanii i Niemiec dostarczył kibicom ogromnych emocji. W 51. pierwszej minucie Dani Olmo dał drużynie z Półwyspu Iberyjskiego prowadzenie. W 89. minucie trybuny stadionu we Stuttgarcie eksplodowały, gdy gola dla gospodarzy turnieju strzelił Florian Wirtz.

Ostatnie słowo należało jednak do Hiszpanów. W 119. minucie bohaterem został Mikel Merino. 28-letni pomocnik Realu Sociedad wykorzystał dośrodkowanie Daniego Olmo i precyzyjnym strzałem głową umieścił piłkę w siatce, ustalając wynik spotkania na 2:1. Niemcy nie zdołali już odpowiedzieć na to trafienie, a podopieczni Jose Luisa De La Fuente mogli świętować awans do półfinału.

Autor zwycięskiej bramki popisał się też niecodzienną cieszynką. Merino wykonał charakterystyczny taniec, biegając wokół chorągiewki przy linii końcowej boiska. Dokładnie w ten sam sposób, również w Stuttgarcie, zdobycie bramki celebrował jego ojciec, Angel.

5 listopada 1991 VFB Stuttgart podejmował Osasunę Pampelunę w meczu drugiej rundy Pucharu UEFA. Angel Merino w 12. minucie spotkania wpisał się na listę strzelców, a po strzale zaprezentował charakterystyczny taniec wokół chorągiewki. Asystował mu Jan Urban, który wówczas był jedną z największych gwiazd hiszpańskiego zespołu.

Obecny trener Górnika Zabrze rozegrał wtedy znakomite zawody. Urban we wspomnianym meczu zdobył dwie bramki, a Osasuna wygrał to spotkanie 3:2. W pierwszym spotkaniu padł bezbramkowy remis, więc to zespół z Hiszpanii awansował. W kolejnej rundzie musiał jednak uznać wyższość Ajaksu Amsterdam.

Co ciekawe, Mikel Merino również miał okazję współpracować z boiskowym kompanem swojego ojca. W sezonie 2014/2015 Jan Urban prowadził bowiem Osasunę. To właśnie za kadencji polskiego trenera 18-letni wówczas wychowanek tego klubu dostał szansę gry w pierwszym składzie. Po latach w ciepłych słowach wypowiedział się o Urbanie.

- Co powiedziałbym Janowi Urbanowi? Bardzo dziękuję. Za odwagę przy włączeniu mnie do pierwszej drużyny i rzuceniu dzieciaka do lwów - mówił w 2023 roku Mikel Merino w wywiadzie z "Marcą" (Więcej: TUTAJ)

W półfinale Euro 2024 Hiszpanię czeka starcie z Francją, która po rzutach karnych pokonała Portugalię. Mecz odbędzie się we wtorek 9 lipca na Allianz Arena w Monachium. Początek o 21:00.