Pięć goli w meczu polskiej grupy. Cios za cios Holandii i Austrii

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Abedin Taherkenareh / Mecz Euro 2024: Holandia - Austria
PAP/EPA / Abedin Taherkenareh / Mecz Euro 2024: Holandia - Austria

Atrakcyjne widowisko w Berlinie. Holandia dwa razy odbierała prowadzenie Austrii, ale nie odebrała jej zapału do atakowania. Zespół Ralfa Rangnicka przeprowadził akcję na 3:2 na miarę kompletu punktów i pierwszego miejsca w grupie.

Poza meczem Polski z Francją, o godzinie 18 rozpoczęła się konfrontacja Holandrów z Austriakami. Za obiema drużynami było między innymi zwycięstwo z Biało-Czerwonymi. Holandia wygrała z zespołem Michała Probierza 2:1, a Austria okazała się lepsza 3:1. Poza tym Pomarańczowi zremisowali bezbramkowo z Francją i byli o punkt lepsi w tabeli niż drużyna z alpejskiego kraju przed bezpośrednim starciem.

Holandia była niepokonana w siedmiu meczach z Austrią od 1984 roku. Już w tym wieku Pomarańczowi stoczyli sześć pojedynków z zespołem prowadzonym obecnie przez Ralfa Rangnicka i zwyciężyli we wszystkich z nich. Austria była żądna rewanżu.

Austria od początku meczu była w posiadaniu piłki i nie zamierzała oddawać jej przeciwnikom. Podobnie jak w konfrontacji z Polską, a Holendrom wpakowali gola nawet wcześniej niż Biało-Czerwonym. W 6. minucie piłka znalazła się w bramce Berta Verbruggena po nieszczęśliwym zagraniu Donyella Malena. Pomocnik nie poradził sobie z płaskim dośrodkowaniem Alexandra Prassa i nieszczęście Holandii było gotowe.

Holandia powoli, ale rozpędzała się. Szczególnie rozdrażniony Donyell Malen próbował zrehabilitować się za gola samobójczego. Brakowało mu jednak dokładności do pokonania Patricka Pentza. W odpowiedzi Marko Arnautović w 38. minucie znalazł się sam na sam z Bertem Verbruggenem i obrona bramkarza pozwoliła Holandii pozostać w kontakcie z przeciwnikiem.

Gra zwolniła, a piłkarze jakby starali się rozsądnie gospodarować energią w upale. Od czasu do czasu robiło się ciekawie, jednak pierwsza połowa nie była napakowana po brzegi stuprocentowymi sytuacjami podbramkowymi. Austria utrzymała skromne prowadzenie 1:0 i zeszła z zaliczką do szatni.

Od razu po przerwie Holandia doprowadziła do remisu 1:1 strzałem Cody'ego Gakpo. Gracz z Beneluksu wykorzystał dogranie Xaviego Simonsa i dodał otuchy kompanom z zespołu. Strzelec dostał podanie na skraju pola karnego, ułożył sobie piłkę na prawej stopie i pokonał Patricka Pentza technicznym uderzeniem. Triumfował Ronald Koeman, ponieważ wprowadził asystenta Xaviego Simonsa z ławki rezerwowych już w pierwszej połowie.

Konfrontacja nabrała rumieńców i w 59. minucie padła kolejna bramka. Ponownie cieszyli się piłkarze z Austrii, którzy odzyskali prowadzenie. Romano Schmid strzelił na 2:1 po dograniu Floriana Grillitscha. Raz jeszcze niefortunnie interweniował gracz Pomarańczowych - tym razem Stefan de Vrij, a cała drużyna musiała znów odrabiać stratę.

I tym razem Holandia nie odpuściła i w 75. minucie odpowiedziała raz jeszcze. Memphis Depay przełamał się po wcześniejszych niepowodzeniach w Euro 2024 i strzelił na 2:2. Ponownie asystował zmiennik Ronalda Koemana, którym był tym razem Wout Weghorst.

Koniec emocji? Absolutnie nie. Austriakom nie było potrzebne lepsze zaproszenie do wznowienia szturmu. Już w 80. minucie Marcel Sabitzer oddał strzał na 3:2 po dograniu Christopha Baumgartnera. Tym razem był to już cios, na który Pomarańczowi nie odpowiedzieli i zakończyli grę w grupie na trzecim miejscu. Z kolei Austria nieco niespodziewanie awansowała z pierwszej pozycji w tabeli.

Holandia - Austria 2:3 (0:1) 0:1 - Donyell Malen (sam.) 6' 1:1 - Cody Gakpo 47' 1:2 - Romano Schmid 59' 2:2 - Memphis Depay 76' 2:3 - Marcel Sabitzer 80'

Holandia: Bert Verbruggen - Lutsharel Geertruida, Stefan de Vrij, Virgil van Dijk, Nathan Ake (65' Micky van de Ven) - Tijjani Reijnders (65' Georginio Wijnaldum), Jerdy Schouten, Joey Veerman (35' Xavi Simons) - Donyell Malen (71' Wout Weghorst), Memphis Depay, Cody Gakpo

Austria: Patrick Pentz - Stefan Posch, Maximilian Woeber, Philipp Lienhart, Alexander Prass - Nicolas Seiwald, Florian Grillitsch (62' Leopold Querfeld) - Patrick Wimmer (62' Christoph Baumgartner), Marcel Sabitzer, Romano Schmid (90' Andreas Weimann) - Marko Arnautović (79' Michael Gregoritsch)

Żółte kartki: Posch, Wimmer, Querfeld (Austria)

Sędzia: Ivan Kruzliak (Słowacja)

Czytaj także: Mogło dojść do sensacyjnego transferu Messiego? Namawiali go przez 10 dni Czytaj także: Przegrana Ekwadoru w Copa America. John Yeboah zapłacił za głupotę kolegi