Paryż 2024. Dwie sekundy od gigantycznej sensacji!

PAP/EPA / Alex Plaveski / Radość koszykarek reprezentacji Hiszpanii

Niespodzianek na turnieju koszykówki kobiet podczas igrzysk olimpijskich Paryż 2024 nie brakuje. W środę przed wielką wpadką uratowały się Hiszpanki.

Hiszpanki były wielkimi faworytkami starcia z Portorykankami. I od początku spotkania zdominowały rywalki. Wszystko trafiała Leonor Rodriguez (5/5 z gry w pierwszej połowie), nie do zatrzymania była Megan Gustafson.

Przewaga 15 punktów dawała komfort, ale po zmianie stron wszystko się zacięło - w trzeciej kwarcie Hiszpanki zdobyły zaledwie pięć oczek, a na 10 sekund przed końcem spotkania Mya Hollingshed wyprowadziła Portoryko na prowadzenie 62:61.

Faworytki zdołały się uratować. Co prawda próba Rodriguez była mocno niecelna, ale piłka ostatecznie wylądowała w rękach Laury Gil. Ta oddała ekwilibrystyczną próbę, a sędziowie.. dopatrzyli się przewinienia.

Gil z zimną krwią wykorzystała dwa rzuty wolne na 1,9 sekundy przed końcem. Rywalki nie zdołały wykreować sobie pozycji do rzutu i niespodzianki nie było.

W grupie A sytuacja jest jasna po dwóch seriach spotkań, bowiem swoje spotkanie w środę wygrały też Serbki - pokonały Chinki 81:59.

Sprawia to, że obie europejskie ekipy zachowały miano niepokonanych i zapewniły sobie już miejsce w ćwierćfinałach. W bezpośrednim pojedynku rozstrzygną tylko, która awansuje z pierwszego miejsca w grupie.

Portorykanki i Chinki szans na awans nie straciły, bo dwie z trzech drużyn, które zajmą trzecie miejsca w swoich grupach, również zagrają w ćwierćfinałach.