Koniec! Wiemy, kto zagra w finale Orlen Basket Ligi!

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Maciej Kulczyński / Jakub Schenk
PAP / Maciej Kulczyński / Jakub Schenk

12 lat czekał na ten dzień Trefl Sopot. Podopieczni Żana Tabaka pokonali w poniedziałek we Wrocławiu Śląsk 81:77 i awansowali do finału Orlen Basket Ligi. 29 punktów zdobył Jakub Schenk.

Po raz ostatni o tytuł mistrza Polski Trefl Sopot walczył w sezonie 2011/2012. Teraz wraca do najważniejszej rywalizacji w kraju. W poniedziałek nie dał sobie wydrzeć sukcesu z rąk we wrocławskiej Orbicie.

Jakub Schenk rozegrał jedno z najlepszych spotkań w sezonie. Zdobył aż 29 punktów, a w ostatnich dziewięciu sekundach wykorzystał cztery kluczowe rzuty wolne. To one przypieczętowały triumf i awans do finału.

Rozgrywający Trefla, który sezon miał spędzić w Legii Warszawa, rozpoczął go w Anwilu Włocławek, a potem przeszedł do ekipy z Sopotu, w całym meczu był na linii bezbłędny - wykorzystał wszystkie 13 prób.

Podopieczni Żana Tabaka od początku przejęli narzucili swój styl, zbudowali przewagę i długo pozostawali na prowadzeniu. Długo, bo aż do połowy czwartej kwarty - wtedy Śląsk zdołał wrócić. I jeszcze dwie minuty przed końcem to wrocławianie byli bliżej wygranej (71:69).

Wtedy jednak Schenk trafił dwa rzuty wolne, a potem skutecznie przedarł się pod kosza. Następnie ręka na linii nie zawiodła Aarona Besta, a wszystko wykończył wspomniany już Schenk, który teraz może przygotowywać się do pierwszego w karierze finału mistrzostw Polski.

O ile Trefl z linii rzutów wolnych trafił 22 razy na 24 próby, o tyle gracze Śląska pomylili się 14 razy przy 37 rzutach...

Finały Orlen Basket Ligi - do czterech zwycięstw - rozpoczną się 31 maja w Sopocie. Rywalem Trefla Sopot będzie broniący tytułu King Szczecin. Dwumecz o brązowy medal rozpocznie się z kolei 1 czerwca, a Śląsk walczyć będzie o ten krążek z PGE Spójnią Stargard.

WKS Śląsk Wrocław - Trefl Sopot 77:81 (13:20, 18:16, 26:27, 20:18)

Śląsk: Jakub Nizioł 16, Angel Nunez 12, Dusan Miletić 10, Saulius Kulvietis 9, Daniel Gołębiowski 9, Hassani Gravett 9, Marek Klassen 4, Mateusz Zębski 4, Łukasz Kolenda 4, Artsiom Parakhouski 0.

Trefl: Jakub Schenk 29, Geoffrey Groselle 11, Aaron Best 11, Benedek Varadi 8, Paul Scruggs 7, Auston Barnes 6, Andy Van Vliet 5, Mikołaj Witliński 4, Jarosław Zyskowski 0.

stan rywalizacji: 3:1 dla Trefla Sopot