Tour de France 2019: kapitalna jazda Juliana Alaphilippe'a. Dobre wyniki kolarzy CCC Team

PAP/EPA / YOAN VALAT / Na zdjęciu: Julian Alaphilippe

"Pomarańczowi" nieźle zaprezentowali się na 13. etapie Wielkiej Pętli. Podczas indywidualnej jazdy na czas najlepiej wypadł Joey Rosskopf, który zajął 10. miejsce. Wygrał niesamowity Julian Alaphilippe.

Rozgrywana w piątek (19 lipca) czasówka liczyła 27,2 kilometra, a najtrudniejszym jej fragmentem zdawał się być krótki, aczkolwiek bardzo stromy (17% nachylenia terenu) podjazd znajdujący się na samym końcu trasy. Do grona faworytów zaliczali się między innymi Joey Rosskopf z CCC Team i Michał Kwiatkowski startujący w barwach Team INEOS. O ile Rosskopf zaprezentował się bardzo dobrze (10. miejsce), o tyle Kwiatkowski odpuścił piątkowy etap i stracił do zwycięzcy aż 5 minut i 3 sekundy.

Kolejny raz świetnie zaprezentował się Thomas De Gendt z Lotto Soudal. Belg wykręcił świetny czas i długo utrzymywał się na prowadzeniu. Pozycję lidera mógł objąć będący w doskonałej formie Wout Van Aert. Niestety, zawodnik Jumbo-Visma 1100 metrów przed metą zahaczył o barierkę i zaliczył fatalnie wyglądający upadek. Młody Belg został zabrany przez karetkę do szpitala.

Ostatecznie De Gendt zakończył 13. etap na 3. miejscu, a kapitalną walkę o zwycięstwo stoczyli między sobą Geraint Thomas i Julian Alaphilippe, którzy są głównymi kandydatami do zwycięstwa w całym Tour de France. Lepszy okazał się Francuz, który rozegrał "czasówkę" kapitalnie, wyprzedzając Thomasa o 14 sekund i powiększając tym samym przewagę w klasyfikacji generalnej.

Przyzwoity występ zaliczył Łukasz Wiśniowski, który zajął 42 miejsce i stracił do zwycięzcy 2 minuty i 31 sekund.

Słabszą dyspozycję Egana Bernala wykorzystał Enric Mas i to on na kolejnym etapie pojedzie w białej koszulce (najlepszy młodzieżowiec). Liderzy pozostałych klasyfikacji się nie zmienili.