PŚ w Soelden: pewny triumf Alexisa Pinturaulta

W finałowym przejeździe Francuz Alexis Pinturault obronił prowadzenie z półmetka zawodów i z przewagą 0.7 sekundy nad Marcelem Hirscherem wygrał slalom gigant w Soelden. Zmagania w Austrii zainaugurowały sezon 2016/2017 PŚ w narciarstwie alpejskim.

Niedzielnym triumfem Alexis Pinturault potwierdził swoją świetną formę na trasie slalomu giganta z ubiegłego sezonu, gdy w tej konkurencji wygrywał aż czterokrotnie. Francuz może mieć podwójną satysfakcję, ponieważ w Soelden zdecydowanie pokonał faworyta publiczności, Austriaka Marcela Hirschera. Trzeci stopień podium, z ponad sekundową stratą do zwycięzcy, zajął Felix Neureuther, który w finale przesunął się o trzy lokaty.

Na piątym miejscu zmagania na austriacki lodowcu ukończył Ted Ligety. Czterokrotny zwycięzca rywalizacji w Soelden po pierwszym przejeździe był dopiero 14., ale świetna druga próba - zwłaszcza jej końcówka - zagwarantowała reprezentantowi USA awans o dziewięć pozycji. Z kolei siódmy był Szwajcar Justin Murisier, który na półmetku zajmował trzecie miejsce.

Jedyny Polak w stawce Piotr Habdas zajął dopiero 75. lokatę. Niedzielne zmagania, podobnie jak w sobotę, toczyły się na bardzo dobrze przygotowanej trasie. Kolejne zawody w ramach Pucharu Świata odbędą się za dwa tygodnie (12-13 listopada) w Levi. W Finlandii zarówno narciarki, jak i narciarze będą rywalizować w slalomie.