ATP Indian Wells: Novak oddał pięć gemów Gołubiewowi, szokująca porażka Murraya

Lider rankingu Novak Djokovic pokonał kwalifikanta Andrieja Gołubiewa (ATP 145) 6:3, 6:2 i awansował do III rundy turnieju BNP Paribas Open rozgrywanego na kortach twardych w Indian Wells.

Serb, który w ubiegłym tygodniu w Dubaju przegrał w półfinale z Andym Murrayem, w Indian Wells broni tytuł. W ubiegłym sezonie w finale pokonał Rafaela Nadala, w imprezie tej triumfował również w 2008 roku. W trwającym 80 minut spotkaniu Djokovic wykorzystał cztery z ośmiu break pointów oraz zgarnął 24 z 31 piłek przy swoim premierowym podaniu i odniósł drugie zwycięstwo nad Gołubiewem. Przed rokiem Serb w Indian Wells zapoczątkował serię pięciu kolejno wygranych turniejów rangi Masters 1000. Kolejnym jego rywalem będzie Kevin Anderson (ATP 30), który do III rundy awansował walkowerem, po tym jak Philipp Kohlschreiber (ATP 34) wycofał się z powodu choroby.

Największa niespodzianka to porażka Murraya (ATP 4) z Guillermo Garcią (ATP 92) 4:6, 2:6. Szkocki finalista turnieju miał siedem break pointów, z których nie wykorzystał żadnego i po jednej godzinie i 40 minutach został wyeliminowany. Dla Hiszpana to ósme w karierze zwycięstwo nad tenisistą z Top 10. Murray po raz drugi z rzędu odpadł w Indian Wells po meczu otwarcia, w ubiegłym sezonie przegrał z Amerykaninem Donaldem Youngiem.

Pogromca Łukasza Kubota Andy Roddick (ATP 31) w III rundzie zmierzy się z Tomaszem Berdychem (ATP 7), który obronił wszystkie siedem break pointów i pokonał Serhija Stachowskiego (ATP 76) 6:7(2), 6:3, 6:4. Amerykański finalista imprezy z 2009 roku z Czechem ma bilans spotkań 6-3, ale będzie to ich pierwszy mecz od 2010 roku, gdy w Finałach ATP World Tour w dwóch setach górą był Berdych. John Isner (ATP 11) posłał 14 asów i zwyciężył Frederico Gila (ATP 86) 7:5, 6:3. W III rundzie są także dwaj inni Amerykanie. Finalista imprezy z 2008 roku Mardy Fish (ATP 8) odprawił Andreasa Seppiego (ATP 46), który po 50 minutach gry skreczował z powodu choroby. 19-letni Ryan Harrison (ATP 72), który w ubiegłym sezonie w debiucie doszedł w Indian Wells do 1/8 finału, pokonał rozstawionego z numerem 25. Viktora Troickiego (ATP 25) 7:6(5), 6:3.

W III rundzie jest Albert Ramos (ATP 57), który w dwóch pierwszych meczach bronił piłek meczowych. Hiszpan pokonał Richarda Gasqueta (ATP 16), od stanu 3:5 w II secie (przy 30-40 Francuz miał meczbola) zdobywając 10 z 11 gemów i zwyciężając 3:6, 7:5, 6:1. W I rundzie Ramos wyeliminował amerykańską dziką kartę Jesse Levine'a po obronie dwóch piłek meczowych. Gilles Simon (ATP 13) wygrał z Dudim Selą (ATP 63) 7:5, 6:7(6), 6:2. Francuz mógł wygrać w dwóch setach, lecz w tie breaku II seta nie wykorzystał meczbola. Spotkanie trwało trzy godziny i siedem minut. Kolejnym rywalem Simona będzie Stanislas Wawrinka (ATP 23), który pokonał grającego z dziką kartą Robby'ego Ginepriego (ATP 211) 4:6, 6:4, 6:4.

Poza Murrayem, Gasquetem i Troickim odpadli jeszcze Kei Nishikori (nr 17.), Florian Mayer (nr 18.) i Julien Benneteau (nr 32.). Japoński ćwierćfinalista tegorocznego Australian Open przegrał z Kolumbijczykiem Santiago Giraldo (ATP 58) 5:7, 2:6. Niemiec zmarnował dziewięć z 11 break pointów i uległ Pablo Andujarowi (ATP 45) 2:6, 4:6, a Francuz przegrał z australijskim kwalifikantem Matthew Ebdenem (ATP 91) 6:2, 3:6, 2:6.