Historyczne wydarzenie w Bazylei. 20-latek z życiowym sukcesem

PAP/EPA / Georgios Kefalas / Na zdjęciu: Giovanni Mpetshi Perricard, mistrz Swiss Indoors Basel 2024

Klasyfikowany na 50. miejscu w światowym rankingu Giovanni Mpetshi Perricard został najniżej notowanym w historii mistrzem rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP 500 w Bazylei. W finale Francuz pokonał Bena Sheltona

Giovanni Mpetshi Perricard zanotował wyśniony debiut w turnieju ATP w Bazylei. Francuz, który w przeszłości nigdy nie wystąpił w tej imprezie, premierowy start zakończył zdobyciem tytułu. W niedzielnym finale pokonał 6:4, 7:6(4) rozstawionego z numerem szóstym Bena Sheltona.

Mecz był bitwą na serwisy. W pierwszym secie Mpetshi Perricard raz znalazł sposób na podanie rywala. W drugiej partii przełamań nie było i doszło do tie breaka. W nim wszystko rozstrzygnęło się w końcówce, kiedy przy stanie 4-4 najpierw Shelton zepsuł łatwego woleja, a następnie Francuz posłał dwa asy.

Klasyfikowany na 50. miejscu w rankingu ATP Mpetshi Perricard został najniżej notowanym w dziejach mistrzem Swiss Indoors Basel. - To niesamowite, że wygrałem taki turniej. Mogę być z siebie dumny. Jestem też bardzo szczęśliwy - powiedział Francuz.

Dla 21-letniego Mpetshiego Perricarda to drugi w karierze tytuł w głównym cyklu po tym, jak w maju zwyciężył w Lyonie. Za triumf otrzyma 500 punktów, dzięki którym awansuje na 31. miejsce w rankingu ATP, oraz ponad 446 tys. euro premii finansowej.

Z kolei 22-letni Shelton poniósł pierwszą porażkę w swoim trzecim finale na poziomie ATP Tour. Za występ w Bazylei zainkasuje 330 "oczek" oraz ponad 239,9 tys. euro.

W finale zmagań w grze podwójnej kwalifikanci Jamie Murray i John Peers pokonali 6:3, 7:5 najwyżej rozstawionych Wesleya Koolhofa i Nikolę Mekticia, zdobywając siódmy wspólny tytuł, ale pierwszy od lipca 2015 roku. Dla 38-letniego Brytyjczyka to 33. deblowe mistrzostwo w głównym cyklu, a dla 36-letniego Australijczyka - 29.

Swiss Indoors Basel, Bazylea (Szwajcaria)
ATP 500, kort twardy w hali, pula nagród 2,385,1 mln euro
niedziela, 27 października

finał gry pojedynczej:

Giovanni Mpetshi Perricard (Francja) - Ben Shelton (USA, 6) 6:4, 7:6(4)

finał gry podwójnej:

Jamie Murray (Wielka Brytania, Q) / John Peers (Australia, Q) - Wesley Koolhof (Holandia, 1) / Nikola Mektić (Chorwacja, 1) 6:3, 7:5