Wysyp niespodzianek w Osace. Faworytki odpadały jedna po drugiej

PAP/EPA / MIGUEL SIERRA / Na zdjęciu: Marie Bouzkova

Czwartek w Osace (WTA 250) obfitował w niespodzianki. Z turniejem pożegnały się Belgijka Elise Mertens, Czeszka Marie Bouzkova i reprezentantka Armenii Elina Awanesjan.

W czwartek w Osace dokończona została II rundy. Był to dzień ogromnych niespodzianek w turnieju. Odpadła Elise Mertens (WTA 27), która roztrwoniła prowadzenie 6:3, 3:1 w meczu z Kimberly Birrell (WTA 150). Belgijka przegrywała 6:3, 5:7, 1:4 i skreczowała po dwóch godzinach i 52 minutach walki.

W całym spotkaniu Mertens wykorzystała tylko trzy z 13 break pointów. Birrell również nie była zbyt skuteczna w zamienianiu szans na przełamanie (cztery z 12). Australijka zdobyła o pięć punktów więcej od Belgijki (97-92).

Do ćwierćfinału nie awansowała Marie Bouzkova (WTA 43), która uległa 0:6, 6:7(5) Anie Bogdan (WTA 111). W pierwszym secie Czeszka zdobyła tylko 14 punktów. W drugim rozgorzała twarda walka. Bouzkova przegrywała 3:5, ale odrobiła stratę i doszło do tie breaka. W nim Rumunka od 1-3 zgarnęła sześć z ośmiu kolejnych punktów. Mecz trwał godzinę i 57 minut.

Diane Parry (WTA 52) wygrała 6:4, 6:2 z Greet Minnen (WTA 95). W ciągu 85 minut Francuzka zaserwowała siedem asów i wywalczyła 26 z 33 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Odparła dwa break pointy i spożytkowała trzy z sześciu szans na przełamanie.

Sara Saito (WTA 179) pokonała 7:6(2), 6:4 Elinę Awanesjan (WTA 48). W pierwszym secie Japonka wróciła ze stanu 3:5 i obroniła dwie piłki setowe. W trwającym godzinę i 56 minut meczu obie tenisistki miały po 14 break pointów. Saito pięć razy oddała podanie, a uzyskała sześć przełamań.

Parry jako jedyna rozstawiona tenisistka wystąpi w ćwierćfinale. W piątek zmierzy się z Dunką Clarą Tauson. W pozostałych meczach Eva Lys zagra z Aoi Ito, Suzan Lamens spotka się z Bogdan, a Birrell czeka starcie z Saito.

Kinoshita Group Japan Open, Osaka (Japonia)
WTA 250, kort twardy, pula nagród 267 tys. dolarów
czwartek, 17 października

II runda gry pojedynczej:

Diane Parry (Francja, 7) - Greet Minnen (Belgia) 6:4, 6:2
Kimberly Birrell (Australia, Q) - Elise Mertens (Belgia, 3) 3:6, 7:5, 4:1 i krecz
Ana Bogdan (Rumunia, Q) - Marie Bouzkova (Czechy, 4) 6:0, 7:6(5)
Sara Saito (Japonia, WC) - Elina Awanesjan (Armenia, 5) 7:6(2), 6:4