Znamy pierwszego półfinalistę w Szanghaju. Wyrównał rachunki z Rosjaninem

PAP/EPA / ALEX PLAVEVSKI / Na zdjęciu: Jannik Sinner

Nie było niespodzianki w pierwszym ćwierćfinale zawodów ATP Masters 1000 na kortach twardych w Szanghaju. Najwyżej rozstawiony Włoch Jannik Sinner pewnie pokonał Daniła Miedwiediewa 6:1, 6:4, wykorzystując problemy zdrowotne Rosjanina.

Dotychczasowa rywalizacja Jannika Sinnera z Daniem Miedwiediewem miała ciekawy przebieg. Pierwsze sześć spotkań wygrał Rosjanin, ale pod koniec sezonu 2023 inicjatywa była już po stronie Włocha. W czwartek obaj tenisiści zmierzyli się ze sobą po 14. w męskim tourze. Lider rankingu ATP nie marnował czasu na korcie i po dwusetowym zwycięstwie wyrównał bilans gier z moskwianinem na 7-7.

Sinner szybko wziął się do pracy. Już w drugim gemie naciskał na returnie i wywalczył przełamanie. Włoch grał wówczas bardzo solidnie. Rosjanin popełniał proste błędy, ale miał też powód, dlaczego tak się działo.

Pod koniec seta Miedwiediew już wyraźnie narzekał na ból prawego barku. Reprezentant Italii przełamał jeszcze jego podanie w szóstym gemie, po czym natychmiast wykorzystał piłkę setową. Partia otwarcia została zamknięta w zaledwie 25 minut.

Miedwiediew skorzystał wówczas z pomocy medycznej. Piąty obecnie tenisista świata zdecydował się jednak kontynuować grę. Z wielkim trudem zdołał dwukrotnie utrzymać podanie. Przy stanie po 2 Sinner dopiął swego i uzyskał cenne przełamanie.

Włoch skupił się teraz na własnym serwisie. Zagrożenie poczuł dopiero w momencie, gdy podawał po wygraną. Obronił jednak break pointa w dziesiątym gemie, a po chwili wykorzystał drugą piłkę meczową.

Po 84 minutach Sinner pokonał Miedwiediewa 6:1, 6:4. W całym meczu zdobył 65 ze 108 rozegranych punktów. Włoch wypunktował swojego czwartkowego rywala. Posłał dziewięć asów, skończył 27 piłek i miał tylko 10 niewymuszonych błędów. Rosjanin zanotował 12 wygrywających uderzeń i 19 pomyłek. Do tego dał się przełamać trzykrotnie i tym samym zakończył występ w Chinach.

Najwyżej rozstawiony Sinner awansował do półfinału prestiżowej imprezy ATP Masters 1000 w Szanghaju. Swojego sobotniego przeciwnika pozna jeszcze w czwartek, gdy zmierzą się ze sobą Hiszpan Carlos Alcaraz i Czech Tomas Machac.

Zmagania w głównej drabince Rolex Shanghai Masters 2024 potrwają do niedzieli (13 października). Triumfator turnieju singla otrzyma 1000 punktów do rankingu ATP oraz czek na sumę 1,1 mln dolarów.

Rolex Shanghai Masters, Szanghaj (Chiny)