Za nami pierwszy finał US Open. Włosi potwierdzili kapitalną formę

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Luke Hales / Na zdjęciu: Sara Errani i Andrea Vavassori
Getty Images / Luke Hales / Na zdjęciu: Sara Errani i Andrea Vavassori

W czwartek rozegrano pierwszy finał w ramach wielkoszlemowego US Open 2024. Po tytuł w mikście sięgnęli Sara Errani i Andrea Vavassori, którzy pokonali amerykańską parę Taylor Townsend i Donald Young.

W ramach międzynarodowych mistrzostw USA Sara Errani i Andrea Vavassori zostali rozstawieni z trzecim numerem. Niewiele brakowało, a odpadliby już w pierwszej fazie. Shelby Rogers i Robert Galloway mieli piłkę meczową, lecz ostatecznie Włosi okazali się lepsi w super tie-breaku, a potem nikt już nie zdołał ich zatrzymać.

Co ciekawe Errani i Vavassori pokonali w drodze po tytuł aż cztery amerykańskie pary oraz duet Su-Wei Hsieh i Jan Zieliński. Od Tajwanki i Polaka okazali się lepsi w ćwierćfinale. Natomiast w czwartkowym finale ich przeciwnikami byli Taylor Townsend i kończący zawodową karierę Donald Young. Reprezentanci Italii pokonali debel złożony z gospodarzy 7:6(0), 7:5.

Spotkanie było wyrównane, ale to Errani i Vavassori byli w stanie pokazać tenisową klasę w ważnych momentach. W premierowej odsłonie mogli zakończyć seta w 12. gemie, lecz nie wyserwowali wygranej. Rozstrzygający był zatem tie-break, w którym Włosi dali koncert i nie stracili żadnego punktu.

Z kolei w drugiej partii tenisiści z Półwyspu Apenińskiego wysunęli się już na 4:1. Townsend i Young doprowadzili do remisu na po 4 i gra znów się wyrównała. O losach tego seta zadecydował dwunasty gem. Włosi wypracowali cztery piłki mistrzowskie na returnie i przy trzeciej zwieńczyli trwający godzinę i 27 minut mecz.

Tym samym Errani i Vavassori zostali triumfatorami turnieju gry mieszanej wielkoszlemowego US Open 2024. To dla nich premierowe mistrzostwo w mikście. 37-latka już wcześniej skompletowała wspólnie z Robertą Vinci Karierowego Wielkiego Szlema w deblu (obie wygrały w sumie pięć wielkoszlemowych trofeów).

Natomiast jej 29-letni partner był w tym roku w finale debla wielkoszlemowego Australian Open i Rolanda Garrosa razem z Simone'em Bolellim. Jednak dopiero w ramach US Open Vavassori wywalczył upragnione trofeum w Wielkim Szlemie, zwyciężając wspólnie z Errani w mikście.

US Open, Nowy Jork (USA) Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 75 mln dolarów czwartek, 5 września

finał gry mieszanej:

Sara Errani (Włochy, 3) / Andrea Vavassori (Włochy, 3) - Taylor Townsend (USA, WC) / Donald Young (USA, WC) 7:6(0), 7:5