Trzysetowa walka na inaugurację. Linette jeszcze nie żegna się z US Open

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / JOHN G. MABANGLO / Na zdjęciu: Magda Linette
PAP/EPA / JOHN G. MABANGLO / Na zdjęciu: Magda Linette

Magda Linette przystąpiła w czwartek do rywalizacji w turnieju debla kobiet w ramach wielkoszlemowego US Open 2024. Polka i Amerykanka Peyton Stearns odniosły zwycięstwo w I rundzie.

Występ w głównej drabince międzynarodowych mistrzostw USA zakończył się dla Magdy Linette sporym rozczarowaniem. W meczu I rundy doświadczona tenisistka z Poznania musiała uznać wyższość 16-letniej Amerykanki Ivy Jović, której organizatorzy przyznali dziką kartę.

Linette pozostała na pocieszenie rywalizacja w deblu. Zgłosiła się do niego wspólnie z Peyton Stearns. Amerykanka od Wimbledonu 2024 jest regularną partnerką naszej reprezentantki. Na inaugurację US Open 2024 tenisistki zmierzyły się z rosyjskim duetem Anastazja Potapowa i Jana Sizikowa i odniosły zwycięstwo 7:5, 3:6, 6:3.

To spotkanie okazało się bardzo wymagające dla Linette i Stearns. W pierwszym secie Potapowa i Sizikowa prowadziły z przewagą przełamania już 5:2. Jednak w dziewiątym gemie nie wyserwowały wygranej, marnując przy tym piłkę setową. Nasza reprezentantka i jej partnerka wyrównały na po 5 i wówczas zdobyły kluczowego breaka.

Do zwrotu akcji doszło także w drugiej części spotkania. Tym razem to Linette i Stearns prowadziły z przełamaniem i nie utrzymały przewagi. W czwartym gemie Rosjanki doprowadziły do wyrównania na po 2. Potem zaatakowały w końcowej fazie seta. W ósmym gemie zdobyły breaka na 5:3, po czym wykorzystały trzecią piłkę setową.

Gdy Potapowa i Sizikowa wysunęły się na 2:0 na początku trzeciej partii, sytuacja mogła budzić pewien niepokój. Jednak Linette i Stearns szybko wyrównały na po 2, a potem nie dały już sobie odebrać serwisu. Kluczowa okazała się końcowa faza seta. W ósmym gemie polsko-amerykański duet wywalczył przełamanie, a po chwili wykorzystał pierwszego meczbola przy własnym podaniu.

Po dwóch godzinach i 10 minutach Linette i Stearns awansowały do II rundy gry podwójnej wielkoszlemowej imprezy w Nowym Jorku. Ich przeciwniczkami na tym etapie będą Francuzka Kristina Mladenović i Chinka Shuai Zhang.

US Open, Nowy Jork (USA) Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 75 mln dolarów czwartek, 29 sierpnia

I runda gry podwójnej kobiet:

Magda Linette (Polska) / Peyton Stearns (USA) - Anastazja Potapowa / Jana Sizikowa 7:5, 3:6, 6:3