"Jedynka" zagra o tytuł w Cleveland. Niespodziewana rywalka w finale

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Robert Prange / Na zdjęciu: Beatriz Haddad Maia
Getty Images / Robert Prange / Na zdjęciu: Beatriz Haddad Maia

Beatriz Haddad Maia okazała się lepsza od Kateriny Siniakovej i wystąpi w finale zawodów WTA 250 na kortach twardych w Cleveland. W sobotnim pojedynku o tytuł na jej drodze stanie nagrodzona dziką kartą tenisistka gospodarzy, McCartney Kessler.

Wydarzeniem piątku w Cleveland był pojedynek rozstawionej z "jedynką" Beatriz Haddad Mai (WTA 23) z oznaczoną "trójką" Kateriną Siniakovą (WTA 36). Brazylijka dotarła do półfinału bez straty seta. Czeszka trzykrotnie wróciła z dalekiej podróży. W meczu z tenisistką z Kraju Kawy takiego spektakularnego wyczynu nie było. "Bia" wygrała bowiem to spotkanie 6:3, 2:6, 6:2.

W pierwszym secie Haddad Maia zdobyła decydujące przełamanie w końcowej fazie. Siniakova odpowiedziała w drugiej odsłonie, w której postarała się o breaki w czwartym i ósmym gemie. Jednak trzecia partia była popisem Brazylijki, która wygrała od stanu 0:1 pięć gemów z rzędu, a następnie wykorzystała pierwszą piłkę meczową.

Tym samym Haddad Maia zagra w sobotę o czwarte singlowe trofeum w głównym cyklu. W 2022 roku była najlepsza na trawie w Nottingham i Birmingham. Natomiast zeszły sezon zwieńczyła triumfem w tzw. Małych Mistrzostwach WTA, czyli WTA Elite Trophy w chińskim Zhuhai.

Przeciwniczką Haddad Mai w finale zawodów Tennis in the Land została McCartney Kessler (WTA 98). Nagrodzona dziką kartą Amerykanka postarała się o kolejną niespodziankę, bowiem odwróciła losy meczu z Anastazją Potapową (WTA 43). Po dwóch godzinach i 16 minutach reprezentantka gospodarzy zwyciężyła oznaczoną "piątką" Rosjankę 4:6, 6:3, 6:3.

W pierwszym secie Kessler przegrywała już 0:4, lecz odrobiła oba breaki. W dziesiątym gemie Potapowa postarała się jednak o decydujące przełamanie. Druga partia rozpoczęła się od serii gemów wygrywanych przez tenisistki odbierające. Przerwała ją Amerykanka i dzięki temu wyrównała stan pojedynku. Natomiast w trzecim secie doszło do zażartej walki na korcie. Reprezentantka USA odparła break pointa, by w ósmym gemie wywalczyć rozstrzygające przełamanie.

25-letnia Kessler wystąpi w premierowym finale zawodów głównego cyklu. Niezależnie od wyniku sobotniego pojedynku z Haddad Maią czeka ją awans w rankingu WTA w okolice 75. pozycji. Amerykanka zmierzy się z Brazylijką po raz pierwszy, dlatego będzie to interesujące wyzwanie.

Triumfatorka turnieju singla w Cleveland otrzyma 250 rankingowych punktów oraz czek na sumę 35,2 tys. dolarów. Dla finalistki przeznaczono 163 punkty do światowej klasyfikacji i nagrodę pieniężną w wysokości 20,8 tys. dolarów.

Tennis in the Land, Cleveland (USA) WTA 250, kort twardy, pula nagród 267 tys. dolarów piątek, 23 sierpnia

półfinał gry pojedynczej:

Beatriz Haddad Maia (Brazylia, 1) - Katerina Siniakova (Czechy, 3) 6:3, 2:6, 6:2 McCartney Kessler (USA, WC) - Anastazja Potapowa (5) 4:6, 6:3, 6:3